Egy hét Mátyás udvarában

A Michnay László Cserkészcsapat táborának krónikája

A hajdúhadházi 1942. sz. Michnay László Cserkészcsapat idei táborát a Telkibánya közelében található Gúnya-kút táborhelyen rendezte meg 2016. július 12-től 20-ig. A Zemplén-hegységben található táborhely egy olyan tájegységben található, amely különleges lehetőséget kínál a magyar történelem megismerésére, hiszen történelmi emlékekben gazdag vidék. A tábor ideje alatt a mintegy negyven gyermek és fiatal számára lehetőség nyílt arra, hogy bepillantást nyerjenek a Mátyás király életéhez kötődő mondákba, mesékbe, valamint belecsöppenhettek abba a korba, amelyben ő uralkodott.

A táborozók a kerettörténeten keresztül részesei lehettek a legendás királyválasztásnak, Mátyás király népe körében való álruhás megjelenéseinek, Beatrix királynéval való pompás menyegzőjének és a róla szóló tanulságos mondák megelevenedésének. „Bízunk benne, hogy a Mátyáshoz köthető mesék és legendák megismerésén keresztül sok tanulságot vontak le a gyerekek és fiatalok a saját életükre vonatkozóan!” – mondta dr. Matlák Tímea csapatparancsnok.

„A tábor programjába igyekeztünk mozgalmas foglalkozásokat és tevékenységeket belesűríteni. Lehetőségünk volt kézműves foglalkozásokra, erdei túrára, cserkész ismeretek elmélyítésére és sok játékra. A napi programok sorát pedig megkoronázták az esti tábortüzek” – folytatta Tóth Péter, a tábor parancsnoka. A gyermekek és fiatalok kézügyességének és szépérzékének fejlesztése érdekében kézműves foglalkozás adott lehetőséget arra, hogy filcből különböző állatformájú kulcstartókat készítsenek az alkotni vágyók.

„Sokszor tartottuk már csapattáborunkat ezen a vidéken, de most újra ámulatba ejtett minket a táj szépsége: a hegyek, a völgyek, a patakok és a források. Táborhelyünktől párszáz méterre volt található az „Aranyásók útja” földtani és bányászattörténeti tanösvény indulópontja. Most is ittunk a „Mátyás király kútja” elnevezésű forrásból. Megtudtuk, hogy a kút elnevezése Mátyás király és Szép Ilonka romantikus találkozásának legendáját őrzi. A forrás mellett van Szép Ilonka sírja. Itt van az Európában is egyedülálló természeti jelenség, a jégbarlang, melyet sajnos csak kívülről láttunk. A mintegy 8 km-es túra során számos középkori bányászati emléket, sok bányászati kürtőt, más néven horpát láthattunk, és a túra során mi is találtunk sok apró kristályt. Felejthetetlen emlékké vált a Teréz-táró elnevezésű egykori aranybánya megtekintése is, amely szűk járataival izgalmas élményeket adott.”

A tábor lelki programjának a „lélek gyümölcsét” választották a szervezők. A délelőtti áhítatok keretében a Mátyás-legendák a történetek eljátszásával elevenedtek meg, a tábor lelki vezetői – Restás László, Balogh Tibor és Zámbó Zoltán – pedig interaktív feladatokkal és beszélgetésekkel segítettek megérteni a cserkészek számára, hogy hogyan terem a Bibliából jól ismert „lélek gyümölcse”.

Mivel a tábor ideje alatt egy másik egyházi gyermektábor, a Fürkésztábor is megrendezésre került a közeli Bózsván, ezért kiváló lehetőség adódott arra, hogy a cserkészek és a fürkészek megismerjék egymás tevékenységét. Egyik napon a cserkészek keresték fel a fürkészeket, egy másikon pedig a fürkészek táborának egy része tett látogatást a cserkészeknél. Várható, hogy a jó hangulatú találkozásoknak lesz még folytatása a későbbiek során.

A tábornak bár vége lett, de a cserkészek már a további kalandokra készülnek, hisz szeptemberben kezdődnek a rendszeres évközi őrsi foglalkozások!

A cserkésztábor megvalósítását a Hetednapi Adventista Egyház Magyar Uniója támogatta, a cserkészek részvételi díjához pedig az egyház Tiszavidéki Egyházterülete járult hozzá.

rsb