Életmóddal az egészségért Miskolcon

2019-ben is folytatódtak az egészségügyi előadások Miskolcon, „Életmóddal az egészségért” címmel. Feketéné Trankusz Erzsébet lelkész testvér gondos szervezésének és a Célpont Közösségi Tér vezetőjével meglévő jó kapcsolatának, valamint a Füzes utcai gyülekezet „meghívó-terítésének” is köszönhető a 7 előadás sikere.

Az előadások helyszíne a Célpontban, a belvárosban voltak, alkalmanként 30-40 érdeklődővel. Hallhatunk előadást korunk rettegett betegségéről, megelőzéséről, gyógymódjáról. A kemoterápiának a betegségre gyakorolt hatásáról. A legújabb kutatásokról a tudomány oldaláról, és a betegség megéléséről, pozitív szemlélettel. Ezek egymás utáni előadások voltak, melyek felépítésükben egy egységes egészet alkottak. A pozitív kicsengésnek nagyon örültünk, hiszen ezzel a betegséggel többször is szembekerült előadót hallhattunk. Nagyon hiteles volt!

Gondolkodhattunk a lelkünket és testünket is fogva tartó függőségekről is. Itt nem csupán a szerfüggőség, hanem a társfüggőség esetét is boncolgatta az előadó. Hogyan kapcsolódom a másikhoz? Függök tőle vagy szeretem?

A fiatalok körében nagy népszerűségnek örvendő vízipipa fertőzési veszélyeiről, a divatból követés káros hatásairól, a dohányzás aktív-passzív veszélyeiről szomorú adatokat, a súlyos betegségek bekövetkezéséről tudományos, összehasonlító adatokat hallhattunk.

Engem személy szerint a két utolsó előadás gyakorlati hasznossága fogott meg igazán, amelyek a köpölyözés elméletét és a szervezetünkre gyakorolt hatását ismertették. A vállalkozó kedvűek – egy későbbi időpontban és más helyszínen – a gyakorlatban is megtapasztalhatták jótékony hatását.

Az utolsó előadás napján egészségügyi, prevenciós mérések és tanácsadás zajlott a helyszínen, mintegy 90-100 résztvevővel. A helyi újság munkatársa is eljött erre az alkalomra, és másnap beszámolt az eseményről. A Célpont vezetője, Csorba Rita köszönőlevelet küldött, melyben ezt írta: „Jó érzés tudni, hogy vannak ilyen emberek is körülöttünk, mint amilyek Ti és a gyülekezet vagytok! Köszönök mindent!” Testvéreink segítsége nagyon fontos volt ebben a feladatban is. Köszönet érte!

Délután a böjt szervezetünkre gyakorolt, rendkívül kedvező hatásairól tudományos alapossággal felépített előadást hallhattunk. Biológiai óránkat ismerve – ha azt betegség nem zárja ki – mindenképpen jó hatású a heti 1-2 böjtnap. Ne politikai vagy vallási okból, hanem testünk, lelkünk megtisztítása miatt tartsunk ilyen napokat!

Köszönetet mondunk ezúton is előadóinknak, akik tudásukkal, felkészültségükkel – fáradsággal nem számolva messziről is eljöttek – eredményessé, érdekessé tették ezt az előadás-sorozatot! Dr. Nagy Vilmos nyugalmazott háziorvos, dr. Matlák Tímea szakgyógyszerész, Pocsay Júlia pszichológus hallgató, Horváth Gábor lelkész, addiktológiai konzultáns, dr. Horváth Magdolna tüdőgyógyász adjunktus, dr. Koós István belgyógyász, kardiológus főorvos, Feketéné Trankusz Erzsébet lelkész, köpölyöző terapeuta.

Sok új barátság, ismeretség szövődött a sorozat alatt. Velük együtt várjuk az őszi előadásokat is!

Lukács M.-né Klára