JELENVALÓ IGAZSÁG
Mi által szentelődik meg az ember?
„Szenteld meg őket a te igazságoddal: A te igéd igazság” (Jn 17:17).
Milyen ismeretre akar Isten minden embert elvezetni?
„Aki azt akarja, hogy minden ember idvezüljön és az igazság ismeretére eljusson” (1Tim 2:4).
Miután az ember megismerte az igazságot, mit kell tennie, hogy általa megszentelődjön?
„...kezdettől fogva kiválasztott titeket Isten az üdvösségre, a Lélek szentelésében és az igazság hitében” (2Thess 2:13).
Mi szükséges még az igazságban való hiten kívül?
„Akik ki vannak választva az Atya Isten eleve rendelése szerint, a Lélek megszentelésében, engedelmességre...” (1Pt 1:2).
Milyen hatással van az igazság iránti engedelmesség az emberre?
„Lelketeket az igazság iránt való engedelmességben... tisztítván meg a Lélek által...” (1Pt 1:22).
Hogyan kell értékelni az igazságot?
„Szerezz igazságot, és el ne adj..." (Péld 23:23).
MEGJEGYZÉS - Vagyis vedd meg az igazságot akármilyen áldozat árán és ne add el semmi körülmények között.
RENDKÍVÜLI ÜZENETEK RENDKÍVÜLI IDŐKRE
Elismeri-e a Biblia azt, amit „jelenvaló igazság”-nak hívunk?
„...nem mulasztom el, hogy mindenkor emlékeztesselek titeket ezekre, noha tudjátok ezeket, és erősek vagytok a jelenvaló igazságban” (2Pt 1:12).
MEGJEGYZÉS - Néhány igazság minden korra alkalmazható és azért jelenvaló igazság minden nemzedék számára; más igazság különleges jellegű és ezért csak egy nemzedékre vonatkozik, de ennek ellenére fontos, mert ezek elfogadásától függ annak a nemzedéknek a megváltása vagy kárhozata. Ilyen volt Noé üzenete az eljövendő özönvízről. Annak a nemzedéknek, akinek ezt az üzenetet hirdette, az jelenvaló igazság volt; a későbbi nemzedéknek elmúlt igazság volt és nem jelenvaló, próbára tevő üzenet. Hasonlóképpen Keresztelő János első advent üzenete a közeli Messiásról, ha azt akár János ideje előtti vagy utáni nemzedéknek hirdették volna, nem lett volna jelenvaló igazság. Az előtte lévő nemzedék népe nem élte volna meg annak beteljesedését, és azok, akik utána éltek, helytelenül időzítették volna. Ez nem áll az általános igazságokra, mint pl. a szeretet, a hit, a remény, a bűnbánat, az engedelmesség, az igazság és a kegyelem. Ezek mindig időszerűek és minden időre megőrző természetűek. A jelenvaló igazságok azonban mindezeket magukban foglalják.
Mi volt Noé idejében a rendkívüli üzenet?
„Monda azért Isten Noénak: Minden testnek vége elérkezett előttem, mivelhogy a föld erőszakoskodással telt meg általok: és ímé elvesztem őket a földdel egybe. Csinálj magadnak bárkát gófer fából” (1Móz 6:13-14).
Hogyan mutatta meg Noé, hogy hisz ebben az üzenetben?
„Hit által tisztelte Istent Noé, mikor megintetvén a még nem látott dolgok felől, házanépe megtartására bárkát készített, amely által kárhoztatá e világot és a hitből való igazságnak örökösévé lett” (Zsid 11:7).
Hányan menekültek meg a bárkában?
„...mikor egyszer várt az Isten béketűrése a Noé napjaiban a bárka készítésekor, amelyben kevés, azaz nyolc lélek tartatott meg víz által” (1Pt 3:20).
MEGJEGYZÉS - Kétségtelen, hogy sokan, akik elvesztek az özönvízben, névlegesen hittek Istenben; de a hit valódiságát vizsgáló próba Noé sajátos üzenetével jött; és a különbség az ő hitük és Noé hite között nyilvánvalóvá lett, amikor megvetették az erre az időre szóló megmentő igazságot -, az eljövendő özönvíz figyelmeztető üzenetét.
JÓNÁS ÉS NINIVE
Ninive részére milyen különös üzenetet kapott Jónás?
„És felkele Jónás, és elméne Ninivébe az Úr szava szerint... És kezde Jónás bemenni a városba egy napi járóra, és kiálta és monda: Még negyven nap, és elpusztul Ninive!” (Jón 3:3-4).
Mi mentette meg az embereket a bejelentett pusztulástól?
„A niniveiek pedig hívének Istenben, és böjtöt hirdetének, és nagyjaiktól fogva kicsinyeikig zsákba öltözének”. „És látá Isten az ő cselekedeteiket, hogy megtértek az ő gonosz útjokról: és megbáná az Isten azt a gonoszt, amelyről mondá, hogy végrehajtja rajtok, és nem hajtá végre” (Jón 3:5, 10. versek). (Lásd: Jer 18:7-10!)
MEGJEGYZÉS - Isten hasonlóképpen megmentette volna az özönvíz előtti világot, ha elfogadva Noé üzenetét elhagyják bűnös útjukat.
KERESZTELŐ JÁNOS TANÍTÁSA
Milyen különleges küldetése volt Keresztelő Jánosnak?
„Vala egy Istentől küldött ember, kinek neve János. Ez jött tanúbizonyságul, hogy bizonyságot tegyen a világosságról...” (Jn 1:6-7).
Mit válaszolt, amikor küldetése felől érdeklődtek?
„Monda: Én kiáltó szó vagyok a pusztában. Egyengessétek az Úrnak útját, amint megmondotta Ésaiás próféta” (Jn 1:23).
Mit mondott Jézus azokról, akik megvetették János üzenetét?
„A farizeusok pedig és a törvénytudók az Isten tanácsát megvetek ő magokra nézve, nem keresztelkedvén meg ő tőle” (Lk 7:30).
Mit tettek azok, akik megkeresztelkedtek?
„És mikor ezt hallotta az egész nép és a vámszedők, igazat adának az Istennek, megkeresztelkedvén a János keresztségével” (Lk 7:29).
MEGJEGYZÉS - Vagyis a hit eme cselekedete által tisztelték Istent.
KRISZTUS ÉS ELFOGADÁSA
Isten választott népe elfogadta a megígért Messiást, amikor eljött?
„Az övéi köze jöve, és az övéi nem fogadák be őt” (Jn 1:11).
Mivel indokolták az el nem fogadást?
„Mi tudjuk, hogy Mózessel beszélt az Isten: erről pedig azt sem tudjuk, honnan való” (Jn 9:29).
MEGJEGYZÉS - Ez volt a baj. Nem hittek semmiben, ami új volt. Azt tudták, hogy Isten Mózes által beszélt; ehhez nem kellett nagy hit. Tökéletesen biztosnak érezték magukat Mózes elfogadásában, mert bizonyította isteni küldetését. Ezt mindnyájan látták. De most itt volt valaki, aki régen várt Messiásként Mózes és a próféták szavainak beteljesítéséül jött, mégis úgy érezték, kockázatos elfogadni, mert nem értették a reá vonatkozó próféciákat. Az időt nem látták elérkezettnek Krisztus várására. Hogy Krisztust elfogadják, ahhoz hitre volt szükség, ők csak látás szerint kívántak haladni, továbbá néhány dologban meg kellett volna változtatni álláspontjukat és életmódjukat. Így visszautasították őt. Hittek az özönvízben, Noé hitében, amely őt megmentette; hittek Illésben is; hittek a prófétákban, de az időszerű, különleges igazságot nem akarták elfogadni. Ez így volt minden korban és így folytatódik az idők végéig.
Mivel vádolta Jézus azokat, akik visszautasították őt?
„...építitek a próféták sírjait és ékesgetitek az igazak síremlékeit. És ezt mondjátok: Ha mi atyáink korában éltünk volna, nem lettünk volna az ő bűntársaik a próféták vérében” (Mt 23:29-30).
MEGJEGYZÉS - Habár elítélték atyáik cselekedeteit, hogy megölték a prófétákat, kiket Isten küldött üzenettel, feddéssel és figyelmeztetéssel a megfelelő időkre vonatkozólag, ők is hamar betöltötték atyáik által követett bűnök mértékét az Isten Fiának halálra adásával. Ez mutatta azt, hogy ők is úgy cselekedtek volna, mint atyáik, ha abban a korban élnek. Így láthatjuk, a jelenvaló igazságok próbára tevő igazságok.
Mi lett a következménye annak, hogy a zsidók nem fogadták el Jézust?
„És mikor közeledett, látván a várost, síra azon. Mondván: Vajha megismerted volna te is, csak a te mostani napodon is, amik néked a te békességedre valók! de most elrejtettek a te szemeid elől” (Lk 19:41-42).
„Ímé pusztán hagyatik néktek a ti házatok” (Mt 23:38).
KÜLÖNLEGES ÜZENET AZ UTOLSÓ NAPOKRA
Van különleges üzenet az utolsó napokra?
„Azért legyetek készen ti is; mert amely órában nem gondoljátok, abban jő el az embernek Fia. Kicsoda hát a hű és bölcs szolga, akit az ő ura gondviselővé tőn az ő házanépén, hogy a maga idejében adjon azoknak eledelt?” (Mt 24:44-45).
MEGJEGYZÉS - Az utolsó napokban hangzó üzenet „a maga idejében” való eledel a nép számára. Ez figyelmeztet az Úr közeli eljövetelére és a vele való találkozás felkészülésére. Az a tény, hogy ilyen üzenetet még nem hirdettek, nem jelenti, hogy most ne hirdessük azt. John Robinson mondta Hollandiából Amerikába kivándorlókhoz intézett búcsúbeszédében: „Csak az Úr tudja, élni fogok-e, látom-e újra arcotokat. Vajon ezt az Úr megadja, vagy sem? Isten és áldott angyalai előtt kérlek benneteket, ne csak addig kövessetek ameddig én követtem az Urat. Mert ha az Isten kinyilatkoztat nektek valamit bárki más eszköze által, legyetek készek elfogadni azt, amint valaha elfogadtátok az én szolgálatomnak bármely igazságát. Biztos vagyok abban, hogy az Úrnak lesz több igazsága és világossága, ami szent Szavából származik. Magam részéről nem tudom eléggé siratni a reformált egyház állapotát, amely elérkezett a vallás egy szakába és nem haladt tovább annál, mint amit a reformációban elért. A lutheránusok nem haladtak tovább Luther tanításánál; ...a kálvinisták is ott maradtak, ahol az Isten nagy embere hagyta őket, pedig még nem láttak meg mindent. Ez igazán sajnálatos, habár az ő idejükben ők égőn és ragyogón világítottak, de még nem látták meg Isten minden tanácsát. De ha ma élnének, készségesen fogadnák a további világosságot, úgy, amint elfogadták az elsőt.”
Mit mondott Jézus arról, akit eljövetelekor munkában talál?
„Boldog az a szolga, akit az ő ura, mikor haza jő, ily munkában talál” (Mt 24:46).
MEGJEGYZÉS - Az Úr dicsőséges eljövetele minden időben a hűséges hívők reménye volt. Luther kijelentette: „Meg vagyok győződve, az ítélet napja nincs messzebb háromszáz évnél. Az Isten nem fogja, nem tudja tovább elviselni a világ gonoszságát.”
Knox skót reformátor mondta: „Urunk, Jézus, nem vitte-e fel a mi testünket a mennybe és nem tér-e vissza? Tudjuk, visszatér, mégpedig hamarosan.”
Redley és Latimer, kik életüket adták az igazságért, hittel várták az Úr eljövetelét. Redley azt írta: „A világ minden kétségen felül - hiszem és azért mondom -, a végéhez közeledik.”
Baxter mondta: „Az Úr eljövetelének gondolata a legédesebb és legörömteljesebb számomra. A hit munkája és a szentek jellemvonása: szeretettel és áldott reménységgel várni megjelenését.”
A befejező evangéliumi üzenetnek mi a lényege?
„Féljétek az Istent, és néki adjatok dicsőséget; mert eljött az ő ítéletének órája; és imádjátok azt, aki teremtette a mennyet és a földet, és a tengert, és a vizek forrásait. ...Leomlott, leomlott Babilon, a nagy város ...Ha valaki imádja a fenevadat és annak képét, és bélyegét felveszi vagy homlokára vagy kezére, az is iszik az Isten haragjának borából...” (Jel 14:7-10).
Hogyan írja le a Biblia azokat, akik elfogadják ezt az üzenetet?
„Itt van a szenteknek békességes tűrése, itt akik megtartják az Isten parancsolatait és a Jézus hitét!” (Jel 14:12).
Milyen sürgetően hangzik a megbízás?
„Akkor monda az Úr a szolgának: Eredj el az utakra és az ösvényekhez, és kényszeríts bejőni mindenkit, hogy megteljék az én házam” (Lk 14:23).
MEGJEGYZÉS - Ez a munka most van folyamatban. A világon mindenütt hallható a befejező evangéliumi üzenet. A népeket sürgeti, készüljenek Krisztus eljövetelére.