Az egyházterület segédlelkészi megbízást adhat a leendő lelkészeknek azért, hogy alkalmat adjon a fiataloknak, hogy szolgálatra való elhivatottságuknak bizonyságát adják, különösen a lélekmentés terén. Az ilyen megbízás alkalmat és jogot ad a lelkészi adottság fejlesztésére. A megbízott lelkésznek joga van prédikálni, részt venni az evangelizációban, vezetni a missziómunkát és segédkezni bármely gyülekezeti tevékenységben.
Sok helyen adódhatnak azonban olyan körülmények, hogy az egyházterületnek lelkészi vagy társlelkészi felelősséggel kell felruháznia a megbízott lelkészt egy vagy több gyülekezetben. Azért, hogy bizonyos lelkészi feladatokat elvégezhessen, a gyülekezet vagy gyülekezetek, ahol szolgál, megválaszthatják őt felszentelt presbiternek. Viszont mivel az egyházterület alkalmazza és jelölte ki, a megbízott lelkész az egyházterületet képviseli, ezért fontolóra lehet venni, hogy hatáskörét és felelősségét kiterjesszék különböző mértékben, ahogy azt a körülmények szükségessé teszik; hogy ezáltal képes legyen feladatait kielégítően elvégezni. A divízió végrehajtó bizottsága adhat felhatalmazást a jogkörök és a felelősség kiterjesztésére. Ennek a szervezetnek a döntése szükséges ahhoz, hogy az egyházterület kiterjesztett jogkörrel és felelősséggel ruházza fel a segédlelkészt. Egy ilyen határozat mindig pontosan és világosan rögzítse, hogy a segédlelkész milyen egyéb feladatokat tölthet még be, de mindig tartsa szem előtt, hogy gyülekezeti vénként és kiterjesztett munkakörében csak abban a gyülekezetben vagy gyülekezetekben szolgálhat, ahová kijelölték (lásd 52. oldal).
Az egyházterületi bizottság ne lépje túl a divízió bizottságának felhatalmazását. Nem hatalmazhat fel egy megbízott lelkészt, hogy gyülekezetén vagy körzetén kívül, ahol ő a helyi vén, gyülekezetről gyülekezetre menjen, és olyan egyházi szertartásokat végezzen, amelyekre csak a felszentelt lelkészek jogosultak. Az egyházterületi bizottság határozata nem helyettesítheti a gyülekezeti választást vagy a felszentelést.