Adományok

A Szentírás hangsúlyozza, hogy a tizeden kívül kötelesek vagyunk áldozatokat is vinni az Úrnak. Az adományok visszatartása a tized visszatartásával egyenértékű, és a Biblia csalásnak nevezi az ilyen hozzáállást (Mal 3:8). A Hetednapi Adventista Egyház tagjai kezdettől fogva önkéntesen adakoztak Isten ügye számára. Ennek eredményeképpen felvirágzás és nagy áldás kíséri a művet. Gazdag emberek, nagy jövedelemmel rendelkező szakemberek, földművesek, munkások, lelkészek és alkalmazottak, beleértve az olyan országokban megtérteket is, ahol kevesebb a jövedelem, nagylelkűen, egyesült erővel támogatják a művet adományaikkal, amelyek jövedelmükkel arányosak.

Szombatiskolai adományok – A legszélesebb körben felhasznált rendszeres adakozásunk a szombatiskolán keresztül történik. A szombatiskolai adományt a világmisszió céljaira fordítjuk. Ezen a csatornán keresztül szombatról szombatra nagy összegek folynak be.

Egyéb adományok – Időről időre egyéb adományokat is gyűjtenek a világmisszióra, más egyetemes vagy helyi célra. Ha ezen célokra gyűjtenek, akkor a kosárba helyezett teljes összeget – hacsak az adományozó másként nem rendelkezik – arra a bizonyos célra fordítják.

Külön adományok a munkaterületeknek – Egyházunk világszéles művének anyagi támogatása a költségvetési rendszeren alapszik. A költségvetésben megjelölt szükségletek alapján a különböző munkaterületek anyagi támogatást kapnak. Ez a pénz elosztásának igazságos, jogszerű módja. Ez biztosítja, hogy minden munkaterület megfelelő részt kapjon.

Ha egy adott munkaterület költségvetési terven kívüli, külön támogatásokhoz is hozzájut, a többi munkaterület hátrányos helyzetbe kerül. Ha új munka kezdésére adnak ilyen adományt, az így elkezdett munka megakadna, amikor a különadományt felhasználják; hacsak ezt az összeget be nem építik a költségvetésbe, hogy a munkát a jövőben is lehessen támogatni. Ebből az következik, hogy más munkaterületek, ahol talán több szükség volna a támogatásra, de nincs alkalmuk ezt az illetékesek tudomására hozni, nem kapják meg a közös alapból jogosan nekik járó részt, mert azt a rendkívüli adománynyal elindított új munka támogatására fordították. A mű egész történelme újból és újból bebizonyította, hogy bölcsen járunk el, amikor tagjainktól a megszokott csatornákon keresztül kapjuk nagylelkűen és hűségesen adott ajándékaikat és adományaikat. Megelégedéssel tölt el mindenkit az a tudat, hogy minden munkaterület részesedik ezeknek az adományoknak az áldásából.

A rászorulók támogatása – A szegények és a rászorulók számára adományokat gyűjtünk, hogy támogassuk az egyház segítségre szoruló tagjait. Amennyire csak lehetséges, tartalékoljunk pénzt ebben az alapban a váratlan esetekre. A gyülekezet jóindulattal kezeljen mindenkit, aki nehéz helyzetben van. A gyülekezeti bizottság a gyülekezet pénzalapjából juttathat a nélkülözőknek, ezzel segítve a gyülekezet környezetében élő családokért végzett egészségügyi és jóléti munkát.

Gyülekezeti költségvetés helyi kiadásokra – A helyi gyülekezet kiadásainak fedezésére a legjobb módszer a költségvetési terv. Az új év kezdete előtt a gyülekezeti bizottság gondosan állítsa össze a költségvetési tervet, amely tartalmazza a gyülekezet fenntartásával kapcsolatos munkák jövő évi kiadásait. Ebben a költségvetésben fel kell tüntetni minden javítást, fűtést, világítást, gondnoki munkát, az egyházi iskola kiadásait és a tanárok fizetését, a szegények és rászorulók alapját stb. A költségvetést átnézésre és elfogadásra a gyülekezet elé kell terjeszteni, és terveket kell készíteni, hogy az alapok biztosítsák a következő évi költségvetés egyensúlyát. A gyülekezet költségvetési kiadásainak fedezésére a pénzalapot adományokból és előfizetésekből lehet megteremteni. Minden tag anyagi helyzetének arányában vegye ki részét a helyi gyülekezet és az egész mű támogatásában.

Költségvetési minta – A következő költségvetés példaként szolgál. Természetesen át lehet dolgozni, hogy a gyülekezet méretei szerinti szükségletekre reflektáljon.