A gyülekezetet felszentelt lelkész szervezi meg az egyházterületi (miszszióterületi/csatolt területi) bizottság javaslatára. Mivel egy gyülekezet megszervezésével sok minden együtt jár, ezért ha csak lehetséges, hívják meg erre az alkalomra az egyházterület elnökét is.
Amikor egy, az üzenetről teljes körű tanítást kapott és megkeresztelt hívő csoport felkészült arra, hogy egy megszervezett gyülekezet feladatait ellássa, az egyházterület elnökével tanácskozva ki kell jelölni a gyülekezet megszervezésének időpontját.
Amikor a megkeresztelt hívők összegyűltek, tanácsos röviden áttekinteni velük hitünk főbb alapelveit, mint pl. a Szentháromságban, az Atya Isten, a Fiú Isten és a Szentlélek Isten személyében való hit; a hit általi, kegyelemből való megigazulás; az újjászületés; Krisztus főpapsága; a második advent; Isten törvénye; a szombat; az ember természete; a halottak állapota; az ítélet; az egyház; a keresztség; az úrvacsora; a lelki ajándékok; a keresztény sáfárság; az egészség és mértékletesség; az emberi család egysége Krisztus Jézusban és a keresztény társadalmi normák. Minden tanítást két-három megfelelő bibliaszöveggel kell alátámasztani.
Amikor ez megtörtént, egy felhívást kell intézni minden jelenlévőhöz, és megkérni őket arra, hogy mindazok, akik egyetértenek a felsorolt alapelvekkel, és a gyülekezeti közösséghez kívánnak tartozni, jöjjenek előre. Minden egyes személy nevét fel kell írni. A gyülekezet szervezését végző személynek már korábban meg kel győződnie arról, hogy a jelenlevők közül tagja-e már valaki az egyházterületi (misszióterületi/csatolt területi) gyülekezetnek, és ha igen, meg kell szereznie azoknak a tagoknak a gyülekezeti levelét, hogy ehhez az új gyülekezethez csatlakozhassanak. Ők együtt képezik az új gyülekezet magvát.
Ha a jelenlevők közül történetesen még senki sem tagja egyházunknak, akkor három tagot válasszanak ki, akik majd a gyülekezet magvát képezik (előnyben részesülnek a tapasztalt szombatünneplők). Ezután a következő kérdéseket lehet feltenni nekik: Elfogadjátok-e Krisztust személyes Megváltótoknak? Teljesen egyetértetek-e az imént felsorolt hitpontokkal? Alámerítéssel keresztelkedtetek-e meg? Jó közösségben vagytok-e egymással, és bizodalommal vagytok-e egymás iránt?
Ha ezekre a kérdésekre igenlő választ adtak, akkor ki lehet jelenteni, hogy ez a három személy alkotja az új gyülekezet magvát. Ezután a névsorba vett személyeket egymás után szólítják. Az illető feláll, és a már említett kérdéseket neki is felteszik, majd a gyülekezet már meglévő magva szavaz a tag felvételéről. Mindegyikük ily módon lesz a gyülekezet tagja, és joguk van arra, hogy a következő névre már ők is szavazzanak. Gondosan ügyelni kell arra, hogy az így felvett tagok jó közösségben és testvéri szeretetben legyenek egymással. Ha hitelvi vagy a közösséget érintő kérdésben kétely támadna, és azt nem lehet azonnal, kedvesen és tapintattal elrendezni, ilyen esetben a megszervezést el kell halasztani.
Amikor már mindenkit felvettek, a gyülekezet egy önálló egységet alkot, és készen áll a főtisztviselők megválasztására. Meg kell választani a jelölőbizottságot, amelynek elnöke a szervezést végző lelkész. Ez a bizottság jelölteket állít a különböző tisztségek betöltésére. Miután a tisztségviselőket megválasztották, a presbitereket fel kell szentelni. A felszentelt presbiterek kötelességei és a tagok közös felelősségének ismertetése után a presbitereket felhívják a szószékre, ahol letérdelnek, a közreműködő lelkész pedig imádkozik a presbiterek feje fölé emelt kézzel, jelezve, hogy a gyülekezet elkülöníti őket erre a szolgálatra. Hasonló, de rövidebb felajánlással történik a diakónusok felszentelése. Amikor mindez megtörtént, a gyülekezet megszervezettnek tekinthető, és készen áll a szolgálatra.
Az ilyen jellegű összejövetel befejezése előtt fel kell kérni a helyi egyházterületet arra, hogy a következő egyházterületi (misszióterületi) konferencia ülésén vegyék fel a gyülekezetek közösségébe az újonnan megszervezett közösséget.
Ügyelni kell arra, hogy minden tisztviselő teljes tájékoztatást kapjon feladataira vonatkozóan. A gyülekezet számára gondoskodni kell az úrvacsorához és a lábmosás szertartásához szükséges kellékekről. A pénztáros, a jegyző, valamint a többi tisztviselő is kapja meg a szükséges jegyzőkönyveket, illetve pénztárkönyveket. Nagyon oda kell figyelni minden részletre, mert a gyülekezet további jóléte nagymértékben függ attól, hogy milyen körültekintően végezték a tanítást és útmutatást. Ha megoldható, akkor a gyülekezet megszervezésekor úrvacsorai istentiszteletet kell tartani.