A diakónusnők hozzátartoztak a korai keresztény egyház hivatalos szolgálattevőihez. „Ajánlom pedig néktek Fébét, a mi nénénket, ki a kenkhréabeli gyülekezetnek szolgálója (diakónusnője – angol RSV): Hogy fogadjátok őt az Úrban szentekhez illendően, és legyetek mellette, ha valami dologban rátok szorul. Mert ő is sokaknak pártfogója volt, nékem magamnak is" (Róm 16:1–2).
A diakónusnőket egy- vagy kétéves szolgálatra választják meg aszerint, ahogy ezt a helyi gyülekezet elhatározta (lásd 49. oldal). Ha egy férfit megválasztottak diakónusnak, nem jelenti, hogy a felesége automatikusan diakónusnő, és nem is kötelező a gyülekezetnek a diakónus feleségét diakónusnőnek megválasztani csak azért, mert a férje diakónus. A diakónusnőket az odaszentelt élet és a tisztséggel járó feladatok elvégzéséhez szükséges egyéb képességek alapján választják. A gyülekezet egy megfelelő beiktatási istentiszteletet szervezhet a diakónusnő számára, amelyet olyan felszentelt lelkész vezet, akinek érvényes meghatalmazása van.
A diakónusnők feladatai – A diakónusnők munkája magába foglalja a gyülekezetért végzett szolgálatok széles skáláját, beleértve:
1. Segédkeznek a keresztségnél – A diakónusnők a keresztségi szertartáson segédkeznek, gondoskodnak a női keresztelendőkről a szertartás előtt és után. A keresztségi ruhák megválasztásánál – ha szükséges – tanácsot és segítséget adnak. Gondoskodni kell a megfelelő anyagból készült keresztségi ruhákról. Ahol ilyet használnak, ott a diakónusnők feladata ezek kimosása és a következő alkalomra való tárolása (lásd 35. oldal).
2. Előkészítik az úrvacsorai istentiszteletet – A diakónusnők a lábmosás szertartásánál segédkeznek, főleg azokat a nőket segítik, akik vendégek vagy akik nemrég csatlakoztak a gyülekezethez. A diakónusnők feladata, hogy mindent előkészítsenek, amire ezen az istentiszteleten szükség van. Gondoskodjanak, a szertartáson használatos asztalterítők, törülközők stb. tisztításáról és tárolásáról (lásd 84. oldal).
A diakónusnők készítik elő az úrvacsorai asztalt, amely magában foglalja: a kenyér és a must előkészítését, az asztal megterítését, a must kitöltését, a kovásztalan kenyeres tálcák elhelyezését és az asztal leterítését az erre a célra szánt terítővel. Minderről gondoskodni kell az istentisztelet megkezdése előtt.
3. Gondoskodnak a betegekről és a szegényekről – A diakónusnők vegyék ki részüket a betegekről, a szűkös körülmények között élőkről és elesettekről való gondoskodásból, a férfi diakónusokkal együttműködve (lásd 57. oldal).
Diakónusnő-bizottság – Ahol több diakónusnőt választottak, ott hozzanak létre diakónusnő-bizottságot, amelynek a fő diakónusnő az elnöke és egy másik a titkára. Ez a bizottság jelöli ki az egyes diakónusnők feladatát, és szorosan együttműködik a férfi diakónusbizottsággal, főleg a tagok és a vendégek köszöntésében és a családlátogatásokban (lásd 56–57. oldal).