Az adventista ifjúsági osztály a gyülekezet egyik osztálya, amely által a gyülekezet ifjúságáért és ifjúsága által dolgozik.
„A fiatalokkal és öregekkel megyünk, felelte Mózes, fiainkkal és leányainkkal, juhainkkal és marháinkkal megyünk, mert ünnepet ülünk az Úrnak" (2Móz 10:9 – új prot. ford.). „És ez igék, amelyeket e mai napon parancsolok néked, legyenek a te szívedben. És gyakoroljad ezekben a te fiaidat, és szólj ezekről, mikor a te házadban ülsz, vagy mikor úton jársz, és mikor lefekszel, és mikor felkelsz. És kössed azokat a te kezedre jegyül, és legyenek homlokkötőül a te szemeid között" (5Móz 6:6–8). „Senki meg ne vessen ifjú korod miatt, hanem légy példája a hívőknek beszédben, magaviseletben, szeretetben, hitben, tisztaságban" (1Tim 4:12 – új prot. ford.).
„Ifjú sereggel rendelkezünk, amely sokat tehet, ha kellőképpen irányítják és bátorítják őket. (…) Kívánjuk, hogy Isten áldottai legyenek. Azt akarjuk, hogy jól szervezett terv részeként más fiatalok megsegítésén munkálkodjanak" (Ellen G. White: General Conference Bulletin. 1893. január 29–30., p. 24.).
Isten szolgája az ifjúsági szervezet gyülekezetenkénti megszervezésére szólított fel, és kijelentette, hogy milyen legyen: „Legyen egy társaság, amelyet valahogyan a Keresztény Törekvés Közössége (Christian Endeavor Society) mintájára alakítunk ki…" (Counsels on Health, p. 537.). „Minden gyülekezet szervezze meg ezt a munkát!" (Ellen G. White, In: Signs of the Times, 1893. május 29.).
„Amikor az ifjúság átadja szívét Istennek, értük való felelősségünk nem szűnik meg. Kell, hogy érdekelje őket az Úr munkája, és meg kell mutatni nekik, hogy az Úr számít rájuk műve előrevitelében. Nem elég megmutatni, milyen sokat kell tenniük, és csupán a bátorítás nem elég. Meg kell tanítani őket, hogyan dolgozzanak a Mesterért. Gyakoroltatni, nevelni és képezni kell őket a lélekmentés legjobb módszereiben. Tanítsuk meg őket arra, hogy csendesen, szerényen igyekezzenek segíteni fiatal társaiknak. Következetesen tárjuk eléjük a miszsziómunka különböző területeit, amelyekben részt vehetnek, és oktassuk, segítsük őket abban. Így megtanulnak Istenért dolgozni" (Gospel Workers, p. 210.).
„Milyen gyorsan betöltheti az egész világot a megfeszített, feltámadott és hamarosan visszatérő Megváltóról szóló üzenet fiataljaink képzett serege által!" (Messages to Young People, p. 196.).
Minden gyülekezetben legyen aktív adventista ifjúsági osztály, de fontos, hogy tevékenységük ne legyen elszigetelve a gyülekezet többi részétől. Az ifjúsági szervezetben végzett szolgálatuk mellett a fiatalokat be kell vonni a vezetésbe, és be kell kapcsolódniuk a teljes gyülekezeti programba. Legyenek fiatal presbiterek, diakónusok és diakónusnők stb., akik együtt dolgoznak más, tapasztalt gyülekezeti tisztségviselőkkel. A fiatalok aktivizálják magukat a gyülekezeti munka minden ágában! „Isten fiatalos életkedvet, buzgóságot, bátorságot vár el a munka minden ágának előrehaladása érdekében. A fiatalságot választotta, hogy segédkezzen ügye előbbre vitelében. Friss, töretlen erőt kíván a tiszta fejjel való tervezés és a bátor kézzel való végrehajtás egyaránt. A fiatal férfiak és nők adják Istennek ifjúságuk erejét, hogy annak kamatoztatása, éles gondolataik és energikus ténykedésük által dicsőséget szerezzenek neki, társaiknak pedig üdvösséget" (Gospel Workers, p. 67.).
Küldetésnyilatkozat – Az ifjúsági szolgálat elsődleges célja az ifjúság megváltása Jézus Krisztus által. Ezért számunkra az ifjúsági szolgálat a gyülekezetnek azon munkája, amelyet a fiatalokért, a fiatalokkal és a fiatalok által végez.*
Feladataink:
1. Ráébreszteni a fiatalokat személyes értékeikre, valamint hogy felfedezzék és gyarapítsák lelki ajándékaikat és képességeiket.
2. Felszerelni és felhatalmazni az ifjúságot az Isten egyházát és a társadalmat szolgáló életre.
3. Biztosítani az ifjúság beépülését a gyülekezeti élet és vezetés minden területébe, hogy teljes értékű részvevői legyenek a gyülekezet missziójának (lásd 136. oldal 9. megjegyzés).
Célkitűzések – Ezen ihletett útmutatásokra adott válaszként szervezték meg az adventista ifjúsági osztályt, hogy gondoskodjanak a vezetőképzésről, segédanyagokról és evangelizációs tervekről az adventista ifjúsági osztály számára a helyi gyülekezetekben. Ellen G. White a következő célokat határozza meg az ifjúsági szervezet számára: (1) kiképezni az ifjúságot a fiatalokért végzett munkára; (2) összefogni az ifjúságot, hogy segítsék saját gyülekezetüket és azokat, akik „magukat szombattartóknak vallják"; és (3) a „más hitet vallókért" dolgozni (Signs of the Times, 1893. május 29.).
Felszólítjuk az ifjúságot, hogy ezen célok elérése érdekében (1) imádkozzanak együtt; (2) tanulmányozzák közösen a Bibliát; (3) vállaljanak közösséget a keresztény emberi kapcsolatokban; (4) kis csoportokban dolgozzanak együtt jól megtervezett bizonyságtevések megvalósításán; (5) fejlesszék ügyességüket, hozzáértésüket és talentumaikat a Mester szolgálatában; és (6) bátorítsák egymást a lelki növekedésben.
Az adventista ifjúsági osztály célja: „Elvinni az adventi üzenetet az egész világra az én generációmban."
Jelmondat: „Krisztus szerelme szorongat engem."
Tagság az adventista ifjúsági osztályban
– Három tagsági kategóriáról beszélhetünk (lásd 137. oldal 10. megjegyzés).
Az adventista ifjúsági szolgálatok bizottsága – Egy olyan koordináló szervezet, amely felelős a helyi gyülekezetben az ifjúsági program megtervezéséért (lásd 87. oldal). Tagjai az osztály megválasztott vezetői, ezen kívül a misszióvezető, a szombatiskola-vezető, az egészségügyi szolgálatok vezetője, a cserkészparancsnok, a kalandozók klubjának vezetője, az iskola igazgatója – ha van ilyen –, az ifjúsági tanácsadó és a lelkész. Az ifjúsági bizottság elnöke az ifjúságvezető, aki a gyülekezet bizottságának is tagja.
A bizottság annyiszor ülésezzen, ahányszor a helyi gyülekezet eredményes ifjúsági programjának megtervezéséhez és irányításához az szükséges. Az üléseken fordítsanak időt az imádkozásra, tanulmányozzák annak lehetőségét, hogyan lehet a fiatalságot lelkileg segíteni, és készítsenek terveket a bizonyságtevésre. Felelősök azért is, hogy rendszeres összejöveteleket tervezzenek az ifjúság számára, és összehangolják az ifjúsági programot a gyülekezet más osztályainak munkájával. Rövid és hosszú távú célokat kitűzve lesz eredményes a munka.
Az adventista ifjúsági osztály bizottsága – Az adventista ifjúsági osztály bizottsága a nagyobb, idősebb fiatalok tevékenységéért felelős a helyi gyülekezetben, és az adventista ifjúsági szolgálatok bizottságán keresztül összehangoltan dolgozik a többi fiatallal. Ahol nincs cserkész- és kalandozók klubja program, az adventista ifjúsági osztály vonja be ezeket a fiatalabb tagokat a serdülő osztályba.
Az adventista ifjúsági osztály tisztségviselői – Az adventista ifjúsági osztály eredményességének döntő tényezője a vezetősége. Ha a tisztviselők odaszentelt életű, tevékeny keresztények, jó kezdeményező- és szervezőképességgel, másokat is ösztönözve, akkor a munka előrehalad, fiatalokat mentenek meg és képeznek ki Isten szolgálatára, és az egész gyülekezet megerősödik.
A gyülekezet a következő ifjúsági tisztségviselőket választja: ifjúságvezető, ifjúságvezető helyettes, jegyző-pénztáros, helyettes jegyző-pénztáros, karvezető, zongorista vagy orgonista, ifjúsági tanácsadó, aki lehet a helyi gyülekezet egyik felszentelt presbitere. Mivel a zene fontos szerepet játszik az ifjúság jellemének fejlődésében, a zenészeket éppoly gondossággal kell megválasztani, mint az adventista ifjúsági osztály bármely tisztviselőjét (lásd 78. oldal). Ez a csoport képezi az adventista ifjúsági osztály bizottságának a magvát, amely az ifjúsággal tanácskozva más tisztviselőket is kijelöl, mint pl. közösségi vezetőt, áhítatfelelőst, könyvtárost, hirdetésfelelőst és a különböző akciócsoportok vezetőit. Kisebb gyülekezetekben szükségszerű, hogy egy személy több tisztséget is viseljen. Az ifjúsági program megtervezésébe és kivitelezésébe vonjunk be annyi fiatalt, amennyit csak lehet.
Az ifjúságvezető és helyettese – Az ifjúságvezetőnek mint Jézus követőjének az őszinte keresztényi élet példaképének kell lenni, aki a lélekmentés terhét viseli, és akinek lelkesedése másokra is átragad. Segítő ösztönzésében, hogy az ifjúság együtt dolgozzon és felelősséget vállaljon, a vezető a háttérben marad – irányítja, tanácsolja és bátorítja az ifjúságot, tapasztalatok szerzésére és az eredmények általi örömhöz segíti őket. A vezető tanulmányozza a gyülekezet ifjúságának összetételét, és igyekezzen minden fiatalt bevonni a munkába.
Az ifjúságvezető szoros kapcsolatot tart a gyülekezet lelkészével, az ifjúsági tanácsadóval és az egyházterületi ifjúságvezetővel, megragadva minden alkalmat a szolgálatra való felkészülésre, és hogy az osztályt a gyülekezettel és az egyházterülettel együttműködésben vezesse.
Az ifjúságvezető helyettes a vezető munkáját segíti, távollétében pedig az ifjúsági bizottság elnöke, és végzi a vezető feladatait. A helyettest a bizottság döntései alapján feladatokkal bízzák meg. Kisebb gyülekezetekben a bizottság megbízhatja a jegyző-pénztáros tisztével is.
A jegyző-pénztáros és helyettese – Mint más tisztségviselők esetében, az alkalmasság első szempontja a lelkiség és az odaszentelt élet. Ismernie kell az Urat, legyen képes megosztani személyes tapasztalatait, és felelősséget kell éreznie a fiatalokért. A jegyző-pénztáros jegyzőkönyvet vezet az ifjúság tevékenységéről, és egy erre a célra rendszeresített űrlapon havonként jelentést ad az egyházterületi ifjúságvezetőjének, aki maga is bátorítja a fiatalokat, hogy a szombatiskola utáni misszió tízperces szolgálatában beszámoljanak arról, milyen missziómunkát végeztek (lásd 137. oldal 11. megjegyzés).
A helyettes jegyző-pénztáros (ha szükség van rá) segíti a jegyző-pénztáros munkáját, távollétében pedig helyette elvégzi feladatát.
Az adventista ifjúsági osztály tanácsadója – Ez lehet egy felszentelt presbiter vagy más képzett személy a gyülekezeti bizottságból, aki érti az ifjúság célkitűzéseit, aki rokonszenvez a fiatalokkal és a gyülekezeti szolgálatokba való bevonásukkal. Mint vezető és tanácsadó szolgál az adventista ifjúsági osztály tisztségviselőinek, és rendszeresen találkozik velük az ifjúsági osztály bizottsági ülésein. Olyan személy legyen, akit a fiatalok szeretnek, és akitől tanácsot várnak. Az ifjúságvezetővel együttműködve a gyülekezeti bizottság felé közvetíti az ifjúsági osztály igényeit.
A tanácsadó ismerje az egyházterületi ifjúságvezetőt, tájékoztassa őt az ifjúsági tisztségviselők közötti minden változásról és más dolgokról, amelyek az adventista ifjúsági osztállyal kapcsolatosak. Jelenjen meg az ifjúsági tisztségviselőkkel az egyházterület képzésein, hogy lépést tartson az ifjúsági szolgálat alakulásával, hatékonyabban tanácsolván őket. Jó, ha az ifjúsági tanácsadó több évig folyamatosan tölti be ezt a tisztet.
Az adventista ifjúság tevékenységei – Ahogy a fiatalok fejlődnek a Jézussal való közösségben, az ifjúsági osztály arra törekszik, hogy gondoskodjon korosztályuknak megfelelő, dinamikus, aktív programokról, amelyek megfelelő feltételeket biztosítanak lelki ajándékaik kiaknázásához, hogy felkészüljenek a mostani, földi és az elkövetkező, mennyei életre. Ezek a következők:
1. Áhítat és nevelés – Reggeli dicséret, bibliaolvasó terv, vetélkedősorozatok, ifjúsági imahét, ifjúsági bibliakonferencia, ifjúsági munkásképző tanfolyam, cserkészvezető-képző tanfolyam, adventista fiatalok könyvklubja, vezető és felsőbb vezető, illetve az ezzel kapcsolatos tanfolyamok, adventista ifjúsági érdemjelek (pl. cserkészetben – a szerk.), kirándulók klubja és mások.
2. Bizonyságtevés – A Voice of Youth (Ifjúság Hangja – az Unicef által 1995 óta működtetett mozgalom, amely a fiatalok jobb jövőjéért kíván tenni – a szerk.), Freindship Teams (az árvák megsegítésére, lehetőleg családokban való elhelyezésére indított mozgalom – a szerk.), ifjúsági szombatiskolák különböző ágai stb. (Mivel a felsorolás nagyrészt nálunk alig ismert tevékenységek neveit tartalmazza, azokat eredeti elnevezésükkel, zárójelesen említjük. (Story Hours, Adventist Youth Taskforce, Adventist Youth Service Volunteers, Festival of the Word, Youth Rallies, Sunshine or Singing Band, Community Services, Literature and Correspondence Action Group, Youth Music Witnessing Teams, ill. AY Honors.)
3. Üdülés – Szünidei bibliatábor, sporttáborok, Boldog Élet tábor stb. Mivel az eredeti felsorolás nagyrészt nálunk alig ismert tevékenységek neveit tartalmazza, azokat eredeti elnevezésükkel, zárójelesen említjük, helyettesítve néhányat magyarországi lehetőségekkel. (Social to Save, nature exploration, outdoor clubs, Adventist Youth Camping, specialty camps, Adventist Youth Honors, Silver Award, Gold Award.)
* Elfogadták a Generál Konferencia és a divízió ifjúság vezetői 1993 júliusában.