A tábor története
1994-et írtunk, amikor az első zenei bibliatábor ötlete felvetődött. Ekkor még csak kórustábort szerveztünk, néhány hangszeres zenész részvételével Nagykovácsiban. 1995-től átkerült a tábor székhelye Törökkoppányba, ahol évről évre nőtt a tábor résztvevőinek száma. Először a rézfúvósok fanfárja színesítette a műsort, majd 1997-ben szerveztük meg az első szimfonikus zenekari apparátust igénylő oratórikus mű előadását:Mendelssohn 42. zsoltárát. A művek kiválasztásánál mindig célul tűztük ki a biblikus szöveget megzenésítő, hívő lelkületű zeneszerzők műveinek bemutatását.
2001 óta tartjuk Bózsván a zenei tábort, ugyanis akkortájt épült Pálházán a Művelődési Ház, amely évekig befogadta koncertjeinket és az azzal járó, nagy létszámú apparátust. Időközben felépült Bózsván a Faluház is, így a református templom mellett ott is kapunk két termet a próbák megtartásához. A megfelelő infrastruktúra azért fontos, mert a táborban különböző együttesekbe lehet jelentkezni: felnőtt vegyes karba, szimfonikus zenekarba, ifi vonószenekarba, fúvószenekarba, és természetesen a gyermekkórusba és a csengettyűegyüttesbe. Ezeknek az együtteseknek mind-mind külön terem szükséges a próbákhoz. A tábor létszáma kb. 140-150 fő szokott lenni.
Zenei táborunkban a kisbabáktól a nagyszülőkig minden korosztály képviselteti magát. Van, aki a tábort évről évre látogatva, mondhatni itt nőtt fel, és amikor családot alapított, természetes, hogy gyermekeit is elhozta a táborba. Ilyen módon az elmúlt 30 évben már sok kisgyermeket láttunk felcseperedni a zenei táborban, és jelenleg már az ő gyermekeik a mostani gyermekkórus tagjai. Jó ezt együtt megélni! Ezekben a családokban már évtizedek óta hagyománya van a zenei táborba járásnak. Ugyanakkor mindig nagyon örülünk az újabb és újabb résztvevőknek.
A táborban a kezdetektől megtalálható volt a fúvósegyüttes, mely eleinte az 1995-ben megalakult Adventi Rézfúvós Kamaraegyüttes tagjaiból állt. Hagyománnyá vált, hogy hangversenyeink elején a kórus bevonulása alá egy-egy fanfárt játszanak. Időközben felnőtt az utánpótlás és kibővült a zenekar a fúvós hangszereken tanuló fiatalokkal. Ma már önálló műsorszámokat és kóruskíséreteket játszanak hangversenyeinken. Zenei táborunk egyik célja, hogy megszerettesse a hangszeres együtt zenélést gyermekeinkkel, és kitartásra nevelje az ifjúságot. Érdemes őket zeneiskolába járatni, mert kiemelt helye van az istentiszteleteken a hangszeres zenének és a kóruséneklésnek. Egy-egy ilyen közösségnek megtartó ereje van.
Fontosnak tartjuk, hogy minden korosztály igényes és felemelő zenei élményt nyújtó műveket tanulhasson meg, melynek során közelebb kerülhetünk azokhoz a komolyzenei értékekhez, amelyet zeneszerző-óriások hagytak ránk az elmúlt évszázadok során. Megismerhetjük és megszerethetjük ezt a csodálatos kincset.
Gyermekeinkkel a táborban külön foglalkozunk: a gyermekkórus próbáin kívül szervezünk nekik csengettyűegyüttest és hangszereiken is kamarazenélhetnek. Szombaton ők is szolgálnak az istentiszteleten, legtöbbször az ifjúsági vonószenekar kíséretével. A gyermekkórus a kezdetektől fogva közreműködött a koncertek első műsorszámában, melyet mindig úgy választunk, hogy abban ők is tudjanak énekelni. A felnövekvő fúvósegyüttesben is mindig helyet kapnak a gyermekek és a fiatalok.
A tábornak kötött napirendje van: reggel pontban 7-kor megszólal a fúvósok ébresztője a faházak mögött, 8-kor reggeli, majd 9-kor áhítat kezdődik a különböző korosztályok szerint gyerekeknek, fiataloknak és felnőtteknek egyaránt. 10 órától ebédig folynak a műhelymunkák: kóruspróbákon, zenekari próbákon gyermekkórus, fúvószenekar, felnőtt kórus és szimfonikus zenekar gyakorolja a koncertrepertoárt. Délutánonként a környék népszerű kirándulóhelyeire látogatunk, a Zempléni Kalandparkba vagy a Megyer-hegyi tengerszemhez, de a közeli szlovákiai Izra-tó is szinte minden évben sorra kerül. A tábor közepe felé mindig az a legizgalmasabb pillanat, amikor zenekar és énekkar először próbálhat együtt, és kezd megformálódni a koncertre előkészített zenemű.
Az elmúlt néhány évben szerveztünk térzenét a sátoraljaújhelyi sétáló utcában, illetve a Füzérradványi parkban és a Regéci várban. Idén a bózsvai Etelka-tó partján, valamint a Sárospataki várban adtunk egy kb. 1 órás műsort az Adventi Rézfúvósokkal és a kórussal, furulyaegyüttessel, mellyel próbáltuk megszólítani az utca emberét, illetve hirdetni a közelgő hangversenyek időpontját és helyszínét.
A tábor legfiatalabb együttese a furulyaegyüttes, melyben gyerekek és felnőttek, amatőrök és profi zenészek egyaránt jól megférnek. Szoprán-, alt-, tenor- és basszusfurulyákon játszanak.
2017-ben megfogalmazódott egy évközi kórus igénye is, és így jött létre Juhász Zsuzsa vezetésével az Új Advent Kórustársaság, akik félévenként egy-egy projektet szervezve várják azokat, akik év közben is szeretnének együtt énekelni. Ugyanilyen céllal szerveződött 2022-ben az ÉDEN zenekar és kórus „formáció”, ahol a gyermekek és fiatalok zenélnek együtt fúvószenekarban, vonószenekarban, furulyaegyüttesben, valamint a gyermek- és ifjúsági kórusban, általában minden hónap harmadik szombatján. Mindkét együttes nyitott az új tagok befogadására.
Az idén három koncerten mutatkozhatott be a tábor: augusztus 5-én a Sátoraljaújhelyi Kossuth Lajos Művelődési Központ színháztermében, augusztus 6-án a Gödöllői Királyi Kastély Lovardájában adtunk hangversenyt, illetve műsorunk egy részét játszottuk el az ASI konferencián, október 5-én.
Nyári hangversenyeinken általában nagyobb lélegzetű oratórikus műveket szoktunk előadni, az őszi koncerten azonban az egyszerűbb – egy próbával is feleleveníthető – műveket játszottuk el újra, bemutatva ezzel a tábor kisebb együtteseit és kamaracsoportjait is.
SOLI DEO GLORIA – Egyedül Istené a Dicsőség! – ezt a nevet 2016-ban kapta a tábor, illetve az együttes, amikor a Keresztény Advent Közösségben elkezdett hagyományt a Hetednapi Adventista Egyház keretein belül folytattuk.
Szeretettel várjuk nyári táborainkba mindazokat, akik szívesen részt vesznek a jó Isten dicsőítésére a közös muzsikálásban. Korhatár és képzettség nem lehet akadály.
Az idén kettős kerek évfordulót is ünnepeltünk egy óriási SDG-tortával: 30 éves a zenei tábor és 40 éves a Bózsvai Bibliatábor! Isten éltesse őket még nagyon sokáig!
Lázárné Nagy Andrea