A titkári és a kincstárnoki beszámoló tanulságai

Az elmúlt öt év titkári és kincstárnoki beszámolója izgalmas betekintést engedett egyházunk világszéles működésébe. Mi Európában hajlamosak vagyunk elfelejtkezni arról, hogy mekkora is az a közösség, amelyhez tartozunk.

AdventInfo 2025. július 17.

Az elmúlt öt év titkári és kincstárnoki beszámolója izgalmas betekintést engedett egyházunk világszéles működésébe. Mi Európában hajlamosak vagyunk elfelejtkezni arról, hogy mekkora is az a közösség, amelyhez tartozunk. Egy ilyen jelentés azonban nemcsak arra ad lehetőséget, hogy kicsit kihúzzuk magunkat gondolatban, hanem ihletet és ötletet is meríthetünk, hiszen úgy a titkári, mint a kincstárnoki beszámoló – bár rengeteg számot és adatot tartalmaz – elsődlegesen a misszióról szól. Ahogy Erton C. Köhler, az újonnan megválasztott elnök fogalmazta: „a Bibliára alapozva és a misszióra összpontosítva”.

A Hetednapi Adventista Egyház globálisan továbbra is egy rendkívül dinamikusan növekvő közösség, amelynek jelenleg több mint 23 millió tagja van világszerte. A beszámolóból megtudtuk, hogy 1965 óta kicsivel több mint 47 millió ember csatlakozott az egyházhoz, ami egészen rendkívüli, azonban rögtön egy kihívás is megjelenik mögötte: a 47 millióból több mint 20 millióan el is hagyták az egyházat, ami kb. 43%-os lemorzsolódást jelent. Leegyszerűsítve, minden 10 tagból 4 dönt úgy, hogy nem szeretne az egyházhoz tartozni. Ráadásul azt is tudjuk, hogy a távozó tagok közel kétharmada 30 év alatti, vagyis a legnagyobb veszélyben a fiatal egyháztagok vannak. A növekedés tehát bíztató, azonban bőven van mit fejlődni a tagok megtartásának kérdésében.

Néhány további érdekes számadat:

  • átlagosan világviszonylatban 12,5 tag szükséges egy új tagság létrejöttéhez, azonban régiókra bontva egészen eltérő arányokat látunk, hiszen
    • Kínában 70 tag „hoz” egy új tagot,
    • az Ausztráliát és a környező területeket magában foglaló Dél-csendes-óceáni Divízióban mindössze 4 tag szükséges ehhez,
    • az európai divíziókban pedig 30-40 körül mozog ez a szám.
  • 2024 a gyülekezetalapítások éve volt, mivel minden 2,8 órában alakult egy új hetednapi adventista gyülekezet a világon, ami minden eddigi évnél magasabb szám!

Az egyház a misszió kérdésében 3 nagy kihívási területet, ún. ablakot azonosított:

  • a 10/40-es ablakot[1];
  • a posztkeresztény, azaz kereszténység utáni ablakot; és
  • a nagyvárosi ablakot.

Mindhárom ablak külön stratégiai látást és tervezést igényel. Ha a Transzeurópai Divízió területét nézzük, mindhárom ablak jelen van.

A kincstárnoki beszámoló fókuszában szintén a missziót láthattuk, hiszen az egyház célja nem az, hogy vagyont halmozzon fel. A hűséges és szakszerű gazdálkodás célja a nemzetközi adventista közösség missziójának támogatása, működtetése kell, hogy legyen.

Az elmúlt 20 évben az egyház tized- és hálaadomány bevételei folyamatos növekedést mutattak, 2024-re összesen elérték a 3 milliárd dollárt. Divíziókra lebontva azt láthatjuk, hogy a tized tekintetében a legnagyobb hozzájárulás az Észak-amerikai Divízió területéről érkezik, több mint 44%, de a missziós felajánlások kb. 20%-a is innen érkezik. Taglétszámukhoz viszonyítva ez óriási hozzájárulást jelent, ami többek között azért fontos, mert a fejlődő országokból álló divíziók ún. nettó haszonélvezők lehetnek, tehát több forrás jut pl. Afrikába vagy a Csendes-óceáni térségbe. Az egyház tehát jó sáfár módjára csoportosítja a forrásokat, a tehetősebb területek támogatják azokat, akiknek nagy szükségük van pénzügyi segítségre.

A kiadások eloszlását tekintve azt láthatjuk, hogy a teljes kiadások közel felét, 46%-át misszióra fordítja az egyház, míg a működési költség kb. 20%, a maradék pedig főként oktatásra (7%), média- és publikációs kiadásokra (10%) és egyéb költségekre megy. A globális missziós alapból jelenleg is több mint 4300 missziós projektet és több mint 1700 úttörő misszionáriust finanszíroznak világszerte.

A jó sáfársághoz hozzátartozik a megmaradt résszel való gazdálkodás is, tehát az egyháznak befektetései is vannak, amelyek további bevételeket termelnek. A Hetednapi Adventista Egyház konzervatív befektetési politikát folytat, amelyben a készpénzes, valamint a fix hozamú értékpapírokat részesítik előnyben.

Összességében mind a titkári, mind a kincstárnoki jelentés egyértelműen az egyház missziójára fókuszált. Örömmel láthattuk, hogy minden szám mögött emberek, projektek, tervek és ötletek vannak, és mindenki szeme előtt egy cél lebeg: a remény üzenetét elvinni minden egyes ember számára a világon.

Ócsai Boldizsár


[1] Földrajzi terület, amely a 10. és a 40. északi szélességi fok között elhelyezkedő területet jelöli. Az itt elhelyezkedő területek nagy része nehezen elérhető, jelentős a muszlim hit elterjedése, valamint magas a vallási intolerancia.

Fotó: Tor Tjeransen/AME (CC BY 4.0)