Egyházterületi hitéleti konferencia – Budapest, 2016. november 5.
Sola scriptura, sola fide, sola gratia, solus Christus, soli Deo gloria.
Ezen az öt gondolaton keresztül emlékeztünk meg a jövőre ötszáz éve elkezdett reformációról 2016. november 5-én, szombaton, a Dunamelléki Egyházterület hagyományosnak mondható hitéleti konferenciáján. Mi sem fontosabb a keresztény életében, mint a folyamatos megújulás, a folytonos reformáció, mely tekintélyes kora ellenére még távolról sem mondható befejezettnek, korántsem tekinthető elavult gondolatnak. Ezért tűzte zászlajára a Hetednapi Adventista Egyház is a 2017-es évre nézve a reformáció jubileumi megemlékezéseibe való bekapcsolódást, melynek megnyitója több szempontból indította önvizsgálatra a több mint 1000 jelen lévő egyháztagot és vendéget.
A nap folyamán végigkísért bennünket az „Öt Sola” és a reformáció gondolata, mely több különböző programban manifesztálódott. Szerepet kapott a reformáció történelmi vetülete, az ötszáz éves folyamat éppúgy, mint a több ezer éves felszólítás, és a jelenben előmozdítható átalakulás is.
Sola fide – Egyedül a hit
Köreinkben tudhattuk a nap folyamán a rejtélyes körülmények között jelen lévő Luther Mártont, aki régi ismerősként köszöntötte a vendégeket, és hasznos információkkal látta el a konferansziékat a következő év programjaival kapcsolatban. Beszélt többek közt a Reformációs sétáról, Jézus 7 reformációs üzenetéről és a huszonnégy órás bibliafelolvasásról is, olyan eseményekről, melyekbe országos, vagy helyi szinten bárki bekapcsolódhat, aki szeretne méltó módon megemlékezni az ötszáz éve történtekről. A látogató Luther Márton másik célja az „Öt Sola” megismertetése volt, ami minden protestáns egyház hitének alapja.
Annak érdekében, hogy a reformáció ne csak üres megemlékezés legyen a számunkra, a wittenbergi vártemplom kapuját is láthattuk a teremben – így elképzelhető, hogy nem Luther Márton utazott hozzánk, hanem térben és időben inkább mi utaztunk vissza hozzá 500 évet –, ami nemcsak emlékeztetőként szolgált, hanem lehetőséget adott az összegyűlteknek, hogy megtapasztalják, amit bizonyos feljegyzések szerint Luther Márton is megtapasztalhatott: Milyen kifüggesztenünk a saját reformációs tételeinket, hogy mindenki lássa. Mit jelent számunkra a reformáció? Mit jelent a gyülekezeteink számára a megújulás? Enélkül a két kérdés nélkül értelmét veszítheti az ötszáz év és a lutheri kilencvenöt tétel. Hinnünk kell abban, amiben – és akiben – Luther hitt.
Sola gratia – Egyedül a kegyelem
Természetesen nem Luther Márton volt az első, aki reformációra ösztönözte a keresztények csoportjait! Már évezredekkel korábban kaptunk olyan felszólításokat, amik a mai napig megfontolandóak számunkra. Az egyik ilyen üzenet egyenesen Jézus Krisztus üzenete a Jelenések könyve bevezetőjében. A hitéleti konferencia részeként beszámolókat, rövid ízelítőket hallhattunk abból a hét előadásból, amire a huszonegyedik századi „Luther Márton” Jézus 7 reformációs üzeneteként utal. Az egyházterület lelkészei rövid, negyedórás előadásokban mutathatták be mindazt, amit korábban egy törökországi tanulmányi kiránduláson keresztül megtapasztalhattak. Bemutathatták azokat a fényképeket, ismereteket és értelmezéseket, amiket a hét gyülekezet – Efézus, Szmirna, Pergamon, Thiatira, Szárdisz, Filadelfia és Laodicea – meglátogatásakor szereztek.
A kétszer tizenöt perc nem volt elég arra, hogy megmutassanak mindent, de a hallgatók bepillantást nyerhettek abba, hogy egy előadás-sorozat keretein belül hogyan lehet bemutatni azt a reformációs üzenetet, amit Jézus küldött a hét gyülekezet számára „akkor és ott”, és ad nekünk „itt és most”! „Tudom a te dolgaidat…” üzeni Jézus a gyülekezetnek, és üzeni nekünk most is. Erről beszélt dr. Gallusz László, a konferencia előadója, akinek magyar nyelven újonnan megjelenő könyvét, „Jézus 7 reformációs üzenete” címmel, szintén ezen az alkalmon mutatták be.
Sola scriptura – Egyedül a Szentírás
Mit sem érne a reformáció, ha nem ismernénk pontosan Isten Szavát. A Szentírás elérhetőségének és közismerhetőségének propagálása volt Luther Márton egyik legfőbb gondolata, és ugyanez fontos a Hetednapi Adventista Egyház számára is. Az idén második alkalommal megrendezett Bibliai Olimpia is Isten Szavát népszerűsíti a fiatalok között. A közel száz egyéni és csoportos induló döntőbe jutott része a nap folyamán írhatta meg a Bibliai Olimpia utolsó fordulójának feladatsorát, és vehette át a díjakat a délutáni alkalom folyamán. A résztvevők Mózes második könyvéből kaptak feladatokat, és valóban komoly felkészülés előzte meg a megmérkőzést – erről tanúskodnak azok az eredmények, melyeket elértek. A díjazottak könyvutalványokat, tábori kedvezményeket és izraeli zarándokutat nyerhettek, melyet a délutáni jótékonysági koncert keretein belül vehettek át.
Soli Deo gloria – Egyedül Istené a dicsőség
Sem Luther Márton, sem a fiatal bibliai olimpikonok, sem a nap folyamán fellépő zenekarok és énekkarok nem a maguk dicsőítésére vettek részt a hitéleti konferencián. A szemünk előtt lebegő reformáció emlékeztetett mindannyiunkat, hogy a dicsőség egyedül az örökkévaló, teremtő és megváltó Istenünké, aki nélkül nem léteznénk. Ő az, aki teremtett és ellát bennünket nap mint nap. Ez volt a konferencia délutánján megszervezett jótékonysági hangverseny alapja is. A koncerten a Dunamelléki Egyházterület gyülekezeteinek kórusai, versmondói és összevont zenekara szolgáltatta a szebbnél szebb műsorszámokat, az igei gondolatokat pedig Ócsai Tamás, a Hetednapi Adventista Egyház magyar uniójának elnöke, valamint Ősz-Farkas Ernő, a Dunamelléki Egyházterület elnöke tolmácsolták.
Egyedül Istené a dicsőség és a hála mindazért, amit kaptunk. De meg kell emlékeznünk azokról az embertársainkról is, akik híjával vannak bizonyos áldásoknak, amelyek talán sokszor természetesek a számunkra. Éppen ilyen áldás a látás ajándéka, és sokszor elfeledkezünk arról, hogy olyan hétköznapi cselekvések, mint például a Biblia olvasása, a gyengénlátó és vak felebarátaink számára körülményes, sőt sokszor lehetetlen dolog. Ezt a nehézséget áthidalandó alapította meg a Magyar Bibliatársulat „A Biblia mindenkié” programját, melynek során vak és gyengénlátó embertársaink számára „Magna Voice” bibliafelolvasó mp3 lejátszót adományoznak. A jótékonysági hangversenyen dr. Pecsuk Ottó mondott nyitóbeszédet, melyben elmondta, milyen nagy szükség van ezekre a szerkezetekre, melynek működését be is mutatta a jelenlévőknek. Az összegyűlt több mint hatszázezer forint adomány teljes egészében erre a célra került átadásra, és örömmel tölt el bennünket, hogy egy kicsit mi is hozzájárulhattunk eme nemes cél eléréséhez.
Solus Christus – Egyedül Krisztus
A remény reformációs üzenete hangzott 2016. november 5-én egész nap a Golgota utcában tartott hitéleti konferencián. Az az üzenet, ami lehetőséget ad a változtatásra, a segítségnyújtásra, a más emberek felé és Isten felé való nyitásra. A keresztény élet növekvő élet, ezt tanulhatjuk az ötszáz éve folyó reformációból, és ezt kell visszatükröznünk a saját életünkben is. Erről emlékeztünk meg, és erről kell megemlékeznünk 2017-ben is, amikor a ma még csak elméletben lévő programok útjukra indulnak, és a reformációra gondolva újra lehetőségünk van változtatni a világon. Mert különben nincs értelme reformációról beszélnünk. Változtatnunk kell, reformációra van szükség a világban, az egyházban, a gyülekezeteinkben, és elsősorban a saját életünkben. Ez a reformáció pedig egyedül Krisztusban érhet célt.
Ömböli Krisztián