iCOR-képzés Németországban
„Ez nem egy újabb program. Nem egy következő feladat a lelkész teendői között” – mondta Stephan Sigg a jelenlévőknek, akik azért gyűltek össze, hogy részt vegyenek a vezetőknek tartott iCOR-képzésen a németországi Freudenstadtban, szeptemberben.
A TED és az EUD területéről érkezett huszonnégy résztvevő – akik között egyaránt voltak divíziós és uniós ifjúságvezetők is – azért gyűltek össze, hogy elmerüljenek az iCOR rejtelmeiben. Az előadók e kezdeményezés úttörőinek számítanak: Stephan Sigg (a Svájci Unió elnöke) és Bert Seefeld (az Észak-Német Unió ifjúsági osztályvezetője).
Az iCOR mozaikszó az Inter-generational Church of Refuge (Intergenerációs Befogadó Gyülekezet) kifejezés rövidítése. Mindez azon a bibliai látáson alapszik, mely szerint az egyház Isten családja, egy biztonságos otthon, ahol a szeretetteljes kapcsolatok eredményeképpen lehetőség van a lelki növekedésre és a tanítványság gyakorlására. Ez a legtöbb gyülekezet számára nem egy új álom, de Stephan és Bert, a svájci és német hivatásos „változás-szakértők” alaposságukból és segítőkészségükből kifolyólag az iCOR-képzést olyan gyakorlati eszközzé fejlesztették, amelynek köszönhetően ezt a célt bármelyik gyülekezet vezetése – ha mindezt magáévá teszi – valóra fogja tudni váltani.
A résztvevőket az győzte meg, hogy a kezdeményezés nem arra koncentrál, hogy mit kellene tennie a gyülekezetnek. „Ez nem egy újabb program. Mivel a programoknak csak akkor van értelmük, ha egy nagyobb folyamatnak a részét képezik” – mondta Stephan. Az iCOR egy olyan folyamatot vázol fel, amely mélyen a felszín alá megy, a közösség gyakran tudatalatti kultúrájához, értékeihez és legmélyebb vágyaihoz. Csak akkor kerülhetnek szóba a felszínnel foglalkozó változások, ha a teljes gyülekezet – a generációk együtt – megfogalmazza, hogy mit jelent számára Jézus közösségévé lenni.
Az iCOR nem gyorssegély. Az alapgondolata egyidős a kereszténységgel. Folyamatos kivitelezést igényel. Az azonban, hogy közösen megfogalmazott értékek alapján dolgozunk, fenntarthatóvá, természetessé, dinamikussá és kevésbé lelkészközpontúvá teszi ezt a hosszútávú befektetést.
Az iCOR legjelentősebb értéke nem a gyülekezet létszámának a növekedése vagy a fiatalság megtartása. Az álom ehelyett az, hogy valóban Jézus közössége LEGYÜNK, amelyben elég szeretet van ahhoz, hogy táplálja a kapcsolatokat, gondozza a lelki növekedést, szolgálja a másik embert, és bátorítsa az új generációt. Mellékesen az ilyen közösségek – a kutatások szerint – magasabb eséllyel tartják meg a fiatalokat. Sőt azok a gyülekezetek, ahol aktívak a fiatalok, ott a tagság létszáma is inkább növekszik.
Freudenstadtban a résztvevők optimistán és egyhangúlag úgy reagáltak, hogy ezt az anyagot széles körben ismertté és elérhetővé kell tenni, nemcsak az ifjúság kedvéért, hanem a különböző generációk érdekében és az egyházunk jövőéért itt, Európában. A visszajelzések kimondottan pozitívak voltak:
„Nagyon fellelkesülve térek haza.”
„Ez egy újabb módja annak, hogy miként élhetem meg a személyes hitemet, értékeimet és vágyaimat az egyház javára.”
„Az iCOR optimistává tett engem az európai adventizmus jövőjét illetően.”
Mások visszajelzései inkább arra irányultak, hogy ez a program miként hozhat fejlődést az egyház életébe:
„Számomra az iCOR olyan volt, mint a friss levegő a közösségeink és gyülekezeteink számára. Egy lehetőség, hogy eltöprengjünk egy szeretetre éhes világ szükségletein és értékein.”
„Az egyház sok jó programot létrehozott már, hogy bevonja a tagságot, de az iCOR egy olyan kezdeményezés, amely inkább átformál: jobb emberekké és Isten szerető családjává teszi őket.”
„Ez egy hatalmas eszköz, amely egységet teremt az egyházban, hogy elvigyük a végső üzenetet a világnak. Olyan eszköz, amely megmutatja a gyülekezeti tagoknak, hogy mind rendkívül fontosak és különlegesek az üzenet hirdetéséhez.”
Vagy ahogy az egyik résztvevő mondta: „Számomra az iCOR élet-halál kérdése.”
Az iCOR különféle eszközökkel rendelkezik: információs szórólap, kézikönyv a gyülekezeti bizottság részére, az értékekről készített videók és a hozzá tartozó tanulmány, valamint az egész folyamatot áttanulmányozó részletes kézikönyv. Továbbá vannak csoportos munkára összeállított, hasznos pedagógiai eszközök. Ha több információt szeretnél erről, akkor utánaolvashatsz a www.icor.church oldalon, vagy vedd fel a kapcsolatot Palotás Kristóffal, a Magyar Unió Ifjúsági Osztálya vezetőjével.
Harald Giesebrecht/TedNEWS
(Fordította: Henter Zsombor)
Forrás: https://ted.adventist.org/news/1353-it-s-not-another-programme