ADRA Jelenlét Pont – Bojt

Az ADRA Alapítvány 2021 júliusában kezdte meg segítő és fejlesztő tevékenységét a Hajdú-Bihar Vármegyei Bojt településen, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat konzorciumi partnereként, a Felzárkózó Települések nevű, országosan kiemelt projekt keretein belül.

AdventInfo 2024. december 19.

Az ADRA Alapítvány 2021 júliusában kezdte meg segítő és fejlesztő tevékenységét a Hajdú-Bihar Vármegyei Bojt településen, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat konzorciumi partnereként, a Felzárkózó Települések nevű, országosan kiemelt projekt keretein belül.

A program elsődleges célja a településen élő, hátrányos helyzetű családok támogatása annak érdekében, hogy elérjék azokat a lehetőségeket, amelyek a társadalom nagy többsége számára természetesek és adottak.

Éppen ezért, a projekt indítása után létrehozásra került az ADRA – Bojt Jelenlét Pont nevű intézmény, közösségi színtér, ahol a segítségre szoruló helyi lakosok támogatása történik. A hozzánk forduló bojti lakosok, családok segítése és támogatása több szinten valósul meg, az alapvető szükségletek kielégítésén túl (élelem, ruha, bútor stb.). Támogatjuk őket abban például, hogy el tudjanak helyezkedni az elsődleges munkaerőpiacon, gyermekeik megfelelő egészségügyi és oktatási szolgáltatásokhoz jussanak, valamint nagy hangsúlyt kap a közösség fejlesztése is.

Hisszük, hogy a legtöbb probléma leküzdéséhez elengedhetetlen az összetartó és egymást támogató közösség.

A program célja, hogy a generációkon átívelő hátrányokat a rendelkezésünkre álló erőforrások megfelelő felhasználásával kompenzáljuk, valamint a szükségleteket betöltsük.

A program – a teljesség igénye nélkül – az alábbi tevékenységeket valósítja meg:

  • egyéni és csoportos tanácsadások;
  • sportfoglalkozások;
  • kézműves-foglalkozások;
  • játékos foglalkozások;
  • baba-mama klub;
  • mozgásfejlesztő foglalkozások;
  • óvodai fejlesztő foglalkozások;
  • tanulást segítő, tanoda jellegű foglalkozások;
  • ünnepekhez köthető közösségi rendezvények (adventi, karácsonyi, mikulás, húsvéti műsorok, gyermeknap);
  • általános ügyintézésben való segítségnyújtás;
  • alapvető higiéniai szolgáltatások biztosítása (mosás, tisztálkodás);
  • adományozás (élelmiszer, tisztítószer, ruha, bútor stb.);
  • táborok: általában 4-6 hét nyári napközis tábor, továbbá 1 hét bentalvós tábor;
  • előadások szervezése különböző témákban (egészség, szépségápolás, gyermeknevelés, elsősegély).

Az elmúlt években az erőforrásoktól függően több munkatárs is dolgozott a programban, és a munka során az országos közfoglalkoztatási program keretében bojti lakosok is alkalmazásban álltak.

A Jelenlét Ponton három fő alkalmazott dolgozik teljes munkaidőben: Keczán János, mint Jelenlét Pont vezető, Törő Tibor, mint Jelenlét Pont munkatárs és Pásztor Imréné, mindenki Annája, aki a nullától óvodás korig tartó célcsoport felelőse. A háttérmunkát segíti Lőrincz Melinda irodavezető és Hella Éva projektasszisztens.

Pásztor Imréné munkája kiemelt hangsúlyt kap a program keretében, ugyanis ő az, aki napi szinten foglalkozik a legfiatalabb korosztállyal és szüleikkel. Az alábbiakban álljon itt néhány sor arról, ami az ő munkájáról szól.

2022 áprilisa óta fordítunk kiemelt figyelmet a 0 éves–óvodás korú gyerekek fejlesztésére, az akkor indult „Első 1000 nap” program keretén belül. Anna vezetésével heti rendszerességgel tartunk baba-mama klubfoglalkozásokat a program résztvevőinek, ahol elsődleges cél a babák megfelelő testi-lelki fejlődésének kísérése. A feladat szakemberek bevonásával is történik, mint például védőnő, illetve gyógytornász, aki havonta egy alkalommal ellenőrzi a gyermekek mozgásfejlődését.

A Jelenlét Ponton fejlesztő eszközök állnak rendelkezésre, úgy mint az Adamo hinta, szenzoros játékok, bordásfal, labdamedence és még számos egyéb eszköz, amelyek a hét bármely napján igénybe vehetőek.

A gyerekek mellett fontosnak tartjuk a szülői szerepek fejlesztését is, így a klubfoglalkozások ideje alatt a következetes nevelésről, a helyes táplálkozásról, párkapcsolati témákról, lelki egészség megőrzéséről és hasonló témakörökről is beszélgetünk.

Közös játékokat szervezünk az anyukáknak, amikor kicsit ők is gyermeknek érezhetik magukat, és felszabadultan vehetnek részt ügyességi feladatokban, valamint kézműves foglalkozások keretén belül, különböző ajándékokat, apróságokat készítünk közösen.

Szoros kapcsolatot ápolunk a helyi óvodával is, így a Pedagógiai Szakszolgálat által fejlesztésre szoruló gyerekeket heti rendszerességgel kísérjük át a Jelenlét Pontra, ahol gyógypedagógiai asszisztens foglalkozik velük.

Mindezeken túl, az ADRA Alapítvány munkatársai keresztényként, a szociális munkában a keresztény értékrendet képviselik és közvetítik a velük kapcsolatba kerülő lakosok felé. Hisszük ugyanis, hogy az igazi változást – történjen az egyéni, családi vagy közösségi szinten – egyedül Jézus hozhatja el mindenki életében.

Pásztor Imréné

Keczán János Viktor

Törő Tibor