Egy biztos kéz a bátor jövőért

2022 júniusában, amikor a Transzeurópai Divízió (TED) elnökévé választották, dr. Daniel Duda megosztotta vízióját arról, hogy a helyi gyülekezeteket a szolgálat és a misszió közösségeivé szeretné tenni, hangsúlyozva, hogy különböző erősségeinkkel és ajándékainkkal mindenkinek megvan a maga szerepe – és együtt erősebbek vagyunk.

AdventInfo 2025. július 17.

Dudát választották meg a TED vezetésére

2025. július 8. | St Louis, USA [David Neal & Vanesa Pizzuto]

2022 júniusában, amikor a Transzeurópai Divízió (TED) elnökévé választották, dr. Daniel Duda megosztotta vízióját arról, hogy a helyi gyülekezeteket a szolgálat és a misszió közösségeivé szeretné tenni, hangsúlyozva, hogy különböző erősségeinkkel és ajándékainkkal mindenkinek megvan a maga szerepe – és együtt erősebbek vagyunk.

Tisztségviselőtársaival és osztályvezetőivel együttműködve a 2023 és 2025 közötti időszak stratégiai iránya három kulcsfontosságú területre összpontosított az #Engaged in Mission (Elköteleződés a misszióban) témakörben: A szeretet kiterjesztése az egész emberre, Élethosszig tartó tanítványok nevelése minden korosztály bevonásával, és A közösségek megsokszorozása mindenhol, minden népcsoportban.

Lelkipásztori és akadémiai hátterére támaszkodva Duda hozzájárult ahhoz, hogy a célkitűzés túllépjen az elképzelt ideálon, hangsúlyozva azt, hogy míg a TED a 13 hozzá tartozó uniót és egyéb misszióterületeket szolgálja, a kulcsfontosságú szolgálati területeknek tükröznie kell azokat az értékeket, amelyek küldetésünket az egyház építésére és megerősítésére irányítják.

Az élet lehelete

A misszió megértéséhez és ahhoz, hogy a vezetők hogyan hivatottak Isten szeretetének kiterjesztésére, Duda egyik első felismerése az egyházi vezetők számára 2022-es megválasztása után az volt, hogy kétféle ember létezik: „Vannak, akik levegőt adnak a léghajódba, és vannak, akik levegőt vesznek abból… vannak, akik életet lehelnek beléd, arra emlékeztetve, hogy Istenünk jó Isten”. Ha valaki életet lehel beléd, az eredmény nyilvánvaló: „A szorongás szintje csökken, míg a remény, a bizalom nő, és valahogy könnyebb hinni”.

Növekedés Krisztusban, mások növekedése által

Duda szereti kutatni, értelmezni a Szentírást, és alkalmazni a megértetteket. Ez a szenvedélye központi szerepet játszik szolgálatában, és formálja azt, ahogyan tanít az osztályteremben, vagy vezetőként irányít és felügyel a rá bízott területen. Ugyanakkor tisztában van azzal is, hogy a helyi gyülekezet az a hely, ahol a holisztikus tanítványság sikere eldől. „Gondolj azokra az emberekre, akik a helyi gyülekezetedbe járnak – mondja. – Valódi emberek, akiket ismersz. Ha új emberek jönnének a gyülekezetedbe, megtalálnák Krisztust, és kiderülne, hogy ők is olyanok, mint azok, akik már korábban is a gyülekezetedben voltak? Megváltoztatná ez a világot, és közelebb vinne minket Jézus második eljöveteléhez?” Így folytatja: „Az evangelizáció nem Jézus eladása, hanem Jézus bemutatása. Az igazi evangelizáció nem csupán Krisztusról való puszta beszélgetés, hanem Krisztushoz hasonlóvá válás.”

A tanítványság gyakorlati működéséről elmélkedve és saját vezetői útjába betekintést nyújtva Duda Barnabás példájára támaszkodik, aki arra bátorította a tanítványokat, hogy bízzanak Saulban (ApCsel 9:27–28). „Barnabás örömét lelte abban, hogy segíthetett Saulnak növekedni – mondta Duda. – A balkáni embereknek van egy hihetetlen adományuk: hisznek abban, hogy az emberek Isten segítségével képesek megváltozni. Nem hagyják, hogy az, aki tegnap voltál, korlátozza vagy meghatározza, hogy holnap ki lehetsz. Ez egy csodálatos ajándék. Te és én azért vagyunk itt, mert valaki meglátta benned a lehetőséget.”

A szerető tanítványok új közösségeket teremtenek

Duda hangsúlyozza, hogy a végső valóság lényege egy olyan Istenben gyökerezik, aki kapcsolatban, isteni közösségként létezik. Ez az alapigazság – magyarázza – az oka annak, hogy a szeretet kiterjesztésének és az élethosszig tartó tanítványok növekedésének természetes módon új közösségek kialakulásához kell vezetnie, új helyeken új embercsoportokat elérve. Az európai kontextusra reflektálva Duda elismeri, hogy egy posztkeresztény és pluralista társadalomban mind a kereszténységet, mind az adventizmust új kontextusba kell helyezni minden egyes generáció és kultúra számára.

„A hit új kifejezési formáit kell felfedeznünk az elkötelezettség veszélyeztetése nélkül – folytatta. – Ha komolyan gondoljuk a missziót, akkor el kell érnünk azokat, akiket jelenleg nem érünk el – mert sok esetben egyszerűen csak olyanokat vonzunk be, akik már hozzánk hasonlóak.” Felhívása így szól: „Bárhová mész, az élet bármely területén is tevékenykedsz, bárhol is vagy, van valami, amit tehetsz, hogy Isten szolgálatába állj. Az Újszövetség arra hív bennünket, hogy szolgáljunk a gyülekezetben azáltal, hogy lelki ajándékainkat a közösség javára használjuk.”

Az út előre

A tedNEWS számára készített videóinterjúban Duda megosztja a következő ötéves időszakra vonatkozó legfontosabb prioritásait; elgondolkodik a kihívásokon, amelyek az európai egyház előtt állhatnak majd az elkövetkező években; elmond egy kulcsfontosságú vezetői tanulságot; és elképzeléseket fogalmaz meg arról, hogyan nézhet ki egy helyi gyülekezet 2030-ra.

Duda felesége Viera. A házaspárnak két felnőtt fia van, Marek és Roman. Szakmai kötelezettségein kívül Duda szereti az autókat, a számítógépeket és a fotózást.


Kiemelt kép: Patricija Oberte és Vanesa Pizzuto Daniel Dudát interjúvolják. [Fotók és videó: James Botha]

Az eredeti cikk forrása:

A cikket fordította: Cserpán Ádám