János (fiktív név) története megdöbbentett. Istennel indult el az életben, keresztény családban nőtt fel, de szakított vele, örökre. Arra nem gondolt, hogy aki a szövetség másik oldalán van, mást tervezett. Az egyik családtag kitartóan hívta az életmód táborba, mert az „csak” az egészségről szól. Egy hét után meghatottan fejezte be a mondatot, amit évtizedekkel ezelőtt elkezdett: „de úgy látom, Isten nem végeztt velem”.
Egy fiatal pár „véletlenül” talált ránk, miközben a Google-n sátorozó helyet keresett. A lány édesanyja a rendszerváltás előtt NDK-ból érkezett a Balatonra nyaralni, ahol megismerkedett egy magyar fiúval. Egy szót sem tudtak a másik nyelvén, mégis szerelem és házasság lett a kapcsolatból. Lányuk több mint 20 év múlva indult el férjével megkeresni a felmenőket, rokonokat. Hosszabb európai zarándokút lett belőle, el camino-val és egy „véletlenül” megtalált portugáliai adventista életmódközponttal, ahol három hetet töltöttek.
Keresztény hátterük miatt imádkozva indultak el. Azt kérték Istentől, hogy mutassa meg nekik, mit kezdjenek az életükkel. Az út végén találkoztak velünk Bózsván. A tábor végén Miriam azt mondta: most már tudom, merre akar vezetni az Úr. Fizikoterápiás képzettségem van, és ezt szeretném felhasználni úgy, hogy összekapcsolhassam a Bibliával és az emberek szolgálatával.
Csak két példa arra, hogy egy tábor, nemcsak egy tábor. A nagy találkozások helyszíne lehet Isten és ember között. A túra- és biciklis életmódtábor az ESZO szervezésében minden évben vonzza az érdeklődőket, vendégeket, és egyre jobban a fiatal korosztályt is. Az idei táborban mindennap a Kék Zóna egyik kultúráját vizsgáltuk meg, reggelente az életmód, este a spirituális tanulságok szempontjából. A rendkívüli kánikula ellenére minden túra teljesíthető volt az erdők árnyékában. A jókedv, a felszabadult légkör, a baráti beszélgetések viszont többet tettek a lelki egészségért, mint azt bárki gondolta volna.
Dr. Ősz-Farkas Ernő
ESZO vezető