„…És lesztek nékem tanúim…”

2024. november 6. és 11. között Brazíliában, a Sao Paulo belvárosában található Araçoiaba da Serra Adventista Oktatási Központ (CTA) adott otthont a Generálkonferencia Globális Misszió Osztálya által szervezett Adventista–Zsidó Kapcsolatok Központja testület ülésének (World SDA Jewish Advisory), amelynek célja a zsidósággal történő párbeszéd és barátság előmozdítása volt.

AdventInfo 2024. november 29.

2024. november 6. és 11. között Brazíliában, a Sao Paulo belvárosában található Araçoiaba da Serra Adventista Oktatási Központ (CTA) adott otthont a Generálkonferencia Globális Misszió Osztálya által szervezett Adventista–Zsidó Kapcsolatok Központja testület ülésének (World SDA Jewish Advisory), amelynek célja a zsidósággal történő párbeszéd és barátság előmozdítása volt.

„…És lesztek nékem tanúim” elnevezésű nemzetközi konferencián százhúszan vettek részt, akik különböző országokból érkeztek, többek között Angliából, Argentínából, Ausztráliából, az Egyesült Államokból, Franciaországból, Magyarországról (jelen sorok írója és felesége), Ukrajnából és Új-Zélandról.

Az Izraeli Misszióterület elnöke, Daniel D. Stojanovic testvér előadásában hangsúlyozta, hogy a békességre nagy szükség van minden területen, s kérte, mindenki építse a békesség útját. Lásd: Ef 2:13–18 verseit!

A tanácskozás szándéka az volt, hogy elősegítse a tapasztalatcserét és motiválja az adventista–zsidó barátság vezetőit, hogy létesítsenek közeli kapcsolatot a saját régiójukban élő zsidó közösségekkel.

A beszámolók alkalmával bepillantást kaptunk úgy az észak-amerikai adventista zsinagógák (Shalom Adventure) életébe, tevékenységébe, mint az angliai, az argentínai, a brazíliai és a Magyarországon folyó adventista–zsidó barátság szolgálatába. Dr. Tokics Imre előadásában beszélt Michnay László unióelnök zsidók melletti bátor kiállásáról, hogyan védte meg őket a vészkorszakban. Dévai József szintén az üldözöttek között volt, akinek az unokája, Jardel Rodrígez (Brazíliában él) az előadás után mély hálával mutatkozott be, mint a leszármazott, és mondta el, miként viselt gondot nagypapájáról és társairól Michnay László és családja.

„A konferencia egyedülálló lehetőséget kínált egymás jobb megismerésére, a közös döntések meghozatalára és a jövőre vonatkozó tervek kidolgozására, mindig szem előtt tartva Jézust mint példaképünket, hogy egyek legyünk vele lélekben és küldetésben” – hangsúlyozta dr. Reinaldo Siqueira, a Generálkonferencia Adventista–Zsidó Kapcsolatok Központjának igazgatója, a rendezvény főszervezője. Dr. Siqueira a feleségével, Deborával együtt mindent megtett azért, hogy a résztvevőket buzdítsa a lelki megújulásra és a teremtés emlékünnepe, a szombat eredeti megszentelésére.

A konferencia során a résztvevőknek lehetőségük nyílt meglátogatni a Feodor Meyer Intézet (Beth Bnei Tzion) új székhelyét Sao Pauloban, Higienópolisban, és részt venni a Curitiba-i zsidó–adventista közösség új templomának felavatásán, Paranában.

Rogel Tavares, az intézet igazgatója szerint az új helyszín „a kulturális és oktatási tevékenységek támogató helye lesz, elősegítve az adventista–zsidó közösségek közötti nagyobb integrációt, olyan környezetet teremtve, amely utat mutat a közös értékek erősítésére, valamint a kölcsönös megértést és tiszteletet biztosítja”.

A helyi önkormányzat közelében található Curitiba-i új templom különleges projekttel kezdi meg tevékenységét: a „Nemzetek Igaza”-i emlékének szenteli a múzeum létrehozását. Ez a projekt – amelyet a város Holokauszt Múzeumával közösen alakítottak ki – azoknak az adventista és brazil hősöknek a történetét mondja el, akik életüket kockáztatták a zsidók megmentéséért a náci rezsim idején.

Dr. Tokics Imre az új templom avatási ünnepségén szólt Kubinyi Zoltán magyar lelkészről, a fegyvertelen adventista katonatisztről, aki 140 zsidó munkaszolgálatost vezetett a szabadságba. (Az ő tiszteletére emléktáblát avattak Budapesten a Székely Bertalan u. 13. sz. alatti adventista székházban 2023. december 8-án.) Ezt követően bemutatta – több mint háromszáz résztvevőnek – a „The Soldier’s Uniform” c. filmet, amelyet az ausztrál adventista stúdió készített Kubinyi Zoltánról.

Kubinyi Zoltán túlélői, köztük Morton (Miksa) Fuchs és Eisik Lipe (Friedmann Andor) és azok leszármazottai szívükben őrzik emlékét. Minden ember Isten képére lett teremtve, Kubinyi életét kockáztatva megvédte a parancsnoksága alatt álló zsidókat. Ezért a tettéért 1990. február 12-én a Jad Vasem (Jeruzsálem) Kubinyi Zoltánt a Világ Igazának ismerte el.

Az előadásokat és az istentiszteleteket portugál nyelvre fordították.

Az előítéletek elleni küzdelem

Ez a kezdeményezés nem csupán fontos hangot jelent a növekvő antiszemitizmus ellen, hanem alátámasztja a közösség elkötelezettségét az adventisták és a zsidók közötti kapcsolatok megerősítése iránt, ahogyan azt a Hetednapi Adventista Egyház Generálkonferenciáján korábban megszavazták:

„Szükséges, hogy globális szinten reflektáljunk a zsidó nép jelenlegi helyzetére. Mélyíteni kell barátságunkat minden egyes zsidó származású egyénnel és közösséggel. Meg kell találnunk a velük való kommunikáció megfelelő módszereit. Figyelembe kell venni és meg kell érteni azt a mérhetetlen szenvedést, amelyet a zsidóság hordozott el a történelem során, az emberiség szolgálatában.

Küldetésüket megértve… meg kell találni a módját a kölcsönös kapcsolatok kialakításában, a legmagasztosabb bibliai próféciák segítségével az egyének, a nemzetek és az egész emberiség számára” (Hetednapi Adventisták Generálkonferenciája, Zsidó Barátság Nemzetközi Bizottsága, Globális Misszió az MV-ADCOM-hoz, Washington DC, 1994. május, 5–17. o.).

A konferencia végén dr. Siqueira köszönetet mondott az előadóknak a kiváló előadásokért, a résztvevőknek a jelenlétért, dicsérve az Örökkévalót a különleges tapasztalatokért, amelyet a zsidókért való szolgálatban, Izrael népéért végeznek a különböző uniókban az osztályvezetők. Ugyanakkor megköszönte a helyi szervezőknek az eredményes önfeláldozó szolgálatukat.

„Mondom tehát: Avagy elvetette-e Isten az ő népét? Távol legyen!

Mert én is izraelita vagyok, az Ábrahám magvából,

Benjámin nemzetségéből való” (Róm 11:1).

Az adventista–zsidó barátság célja: alapot teremteni a nyílt és tiszteletteljes párbeszédhez az adventista és a zsidó közösségek, valamint tagjaik között. Továbbá kölcsönös barátság kialakítása közöttük, a Generálkonferencia „Zsidóbarát Bizottság” ajánlásai szerint:

„Barátságunkat minden zsidóval és zsidó közösséggel gazdagítani kell. … Imádkozunk azért, hogy az adventisták és a zsidók jobban megismerjék és megértsék egymást, szívünk-lelkünk szorosabban kapcsolódjon egymáshoz a tiszteletben, a hitben, a közösségben és Isten szeretetében.”

A konferencián felcsendültek az Istent dicsőítő héber dallamok, úgy szóló, mint zenekari és a Beth Bnei Tzion gyülekezet kórusának előadásában.

Mit kíván Isten tőlünk? – hangzott el gyakran a kérdés a tanácskozás során. Hirdetnünk kell: „…Féld Istent, és tartsd meg a parancsolatait, mert ez minden embernek kötelessége!” (Préd 12:13).

Dr. Tokics Imre