A 2016. július 26–31. között Balatonlellén megrendezett missziókonferencia képes beszámolója
Már hagyomány, hogy a missziókonferencia főelőadója egy olyan külföldi testvér, aki a maga szakterületén már sokat tett le az asztalra. Idén a főelőadó „dupla csomagban” érkezett, hiszen egy házaspár vezetett bennünket a családi hitélet rejtelmeinek megismerésében. Karen és Bernie Holford a világ sok országában fordult meg, Karen könyveit már nagyon sok nyelvre fordították le, kiemelkedő családnevelő munkásságukért pedig a Generálkonferencia néhány évvel Arthur- és Maud Spalding-díjjal tüntette ki a házaspárt, amely a legmagasabb elismerés egyházunkban ezen a szolgálati területen.
A missziókonferencián bőven vállaltak szolgálatokat, hiszen délelőtt szekció-előadásokat tartottak, este pedig ők voltak a plenáris-előadások előadói. Előadásaik homlokterében a család hitéletének és szolgálatának újragondolása állt. Hogyan tartsunk sikeres családi áhítatokat?
Sok adventista családban a családtagoknak összeszorul a gyomra, amikor ezt a szót hallják, mert élményeikből felderengnek kényszerszagú és erőltetett próbálkozások, amikor a szülők felolvasnak egy hosszú zsoltárt, a gyerekek számára érthetetlen nyelven megmagyarázzák azt, majd énekelnek egy éneket az énekeskönyvből, és a végén az ima alatt még egymás kezét is meg kellett fogni… Holfordék ezt a képet sokkal részletgazdagabbá tették, hiszen kreatív, élményszerű, új megközelítéseket mutattak be, amelyek tekintettel vannak a gyerekek életkori sajátosságaira és örömet okoznak az egész családnak. Sokat hangsúlyozták, hogy a jó áhítat minden érzékszervet megszólít, a látást, a hallást, a tapintást, az ízlelést és a szaglást is. Túl gyakran tartunk olyan egysíkú áhítatokat, amelyek csak a hallást szólítják meg. Ilyen újszerű áhítatokhoz sok támpontot találhatnak a magyar családok is Karen Holford új könyvében: 100 kreatív szombati tevékenység 21. századi szombatokra.
A másik fő kérdés az volt, hogy miként lehetünk családként só és világosság a környezetünkben. Saját családi életükből sok példát hoztak fel arra vonatkozóan, hogy miként tettek együtt bizonyságot más családoknak, hogyan köszöntöttek olyan családokat, akik frissen költöztek a környékre, hogyan tették a gyülekezetüket család- és gyermekbarát hellyé, milyen szolgálatokra állították be a gyerekeiket egy evangelizációs sorozaton, vagy hogyan tették a gyerekek felemelőbbé az istentiszteleteket.
Dr. Mihalec Gábor
Családi osztályvezető