A Hetednapi Adventista Egyház központi gyülekezete 100 éves fennállását ünnepelte 2024. november 16-án. A megemlékezést Franz Schubert híres A-dúr zongoraötöse, közismert nevén a ,,Pisztrángötös” koncertelőadása zárta, amely egy igazán különleges estét varázsolt a közönség számára. Az esemény nem csupán a közösség évszázados történelmét és hagyományait ünnepelte, hanem a zene erejével egy lelki és kulturális feltöltődést is kínált a hallgatóknak.
A koncert fővédnöke Soltész Miklós, a Miniszterelnökség egyházi és nemzetiségi kapcsolatokért felelős államtitkára volt. Államtitkár úr ünnepi köszöntőjét dr. Szabó János, a gyülekezet lelkésze tolmácsolta a közönség részére.
Az első mű, Schubert Arpeggione-szonátája, a romantikus kamarazene egyik gyöngyszeme, dr. Szűcs Máté brácsaművész előadásában csendült fel, természetesen brácsán. Schubert eredetileg – egy mostanra elfeledett hangszerre – az arpeggionéra komponálta a művet, amelyet mára más hangszerekre dolgoztak át. A háromtételes szonáta Schubert gazdag, melodikus témáival és az előadóművész érzelmekkel teli harmóniáival töltötte be a teret.
Ezt követően egy zenei kitekintés következett, Heinrich Ignaz Franz Biber híres Rózsafüzér-szonátáinak 4. hegedűszonátáját hallgathatta meg a közönség. A mű ,,Jézus bemutatása a templomban” bibliai történetet dolgozza fel, amely a barokk zene és vallási áhítat egyedülálló ötvözete. A szonáta különlegessége, hogy a hegedű két húrjának elhangolásával – skordaturát alkalmaz – ezáltal olyan különleges hangzást hoz létre, amely a barokk zenei retorika gazdagságát és a bibliai történet drámaiságát még inkább kiemeli. Ambrus Anett hegedűművész és Bakos Bence orgonista előadásában a közönség megismerhette ezt a rendkívül összetett és érzelmileg gazdag művet.
Ezt követően dr. Szabó János ünnepi gondolatait hallgathattuk meg Schubert életéről és hitéről, ami a szakrális műveiben tükröződik.
A koncert fő műsorszámaként felcsendült Franz Schubert híres A-dúr zongoraötöse, közismert nevén a ,,Pisztrángötös”, amely a zeneirodalom egyik legderűsebb és legmeghittebb műve. A mű nem sorolható Schubert szakrális művei közé, mégis a természet csodáin keresztül Isten teremtett világára irányítja a figyelmünket.
A hazai és nemzetközi zenei élet kiemelkedő művészeinek virtuozitása és kifejező ereje a koncert első pillanatától magával ragadta a közönséget. Áchim Kovács Anikó hegedűművész, dr. Szűcs Máté brácsaművész, Balog Endre csellóművész, Búza Vilmos nagybőgőművész, és dr. Klebniczki György zongoraművész, gazdag zenei textúrákat és érzelmi árnyalatokat szólaltattak meg, a közönséget a zene egyesítette és lelkileg egy magasabb dimenzióba emelte. A kiváló előadók és a művek gazdagsága, valamint a mély lelki tartalom egy olyan emlékezetes estét teremtett, amely még sokáig élni fog a közönség emlékezetében. A koncert nemcsak a zene erejét, hanem az összetartozás és a közösség fontosságát is hangsúlyozta, és emlékeztetett minket arra, hogy a zene képes átívelni az időt és teret, összekötve minket a múlt örökségével és a jelen pillanataival.
A ,,Pisztrángötös” mű megvalósításának ötletgazdája Kovács Pálné Judit zongoratanárnő, karmester, aki a néhai Murányi Árpád orgonaművész, karnagy oldalán, hosszú éveken keresztül végezte zenei, karvezetői szolgálatát a Terézvárosi Gyülekezetben. Jutka néni hosszú évek után hazatért, és zenei tudásával, tapasztalataival, repertoárral támogatja zenei munkánkat, amit ezúton is hálásan köszönünk!
Köszönet mindenkinek, aki hozzájárult a koncert megvalósulásához!
Tajti Enikő
zenei osztályvezető