Orgona, a hangszerek királynője

A terézvárosi adventista imaház orgonájának összes regisztere felcsendült dr. Geanina Adina Sālāgean orgonaművész keze alatt, aki Bukarestből érkezett gyülekezetünkbe. Az elismert orgonaművésznő nagyszabású koncertet adott 2024. november 2-án 15 órai kezdettel, amelyen bemutatta az orgona hangzásvilágának mélységét és magasságát. Istent magasztalva, ráirányítva a figyelmet erre a kivételes hangszerre, amelyet méltán nevezünk a hangszerek királynőjének.

AdventInfo 2024. november 8.

A terézvárosi adventista imaház orgonájának összes regisztere felcsendült dr. Geanina Adina Sālāgean orgonaművész keze alatt, aki Bukarestből érkezett gyülekezetünkbe. Az elismert orgonaművésznő nagyszabású koncertet adott 2024. november 2-án 15 órai kezdettel, amelyen bemutatta az orgona hangzásvilágának mélységét és magasságát. Istent magasztalva, ráirányítva a figyelmet erre a kivételes hangszerre, amelyet méltán nevezünk a hangszerek királynőjének. A hangszínek váltogatásában Bakos Bence – gyülekezetünk orgonistája nyújtott segítséget, ami befektetett munkát és tudást igényel.

A közönség valódi időutazáson vehetett részt, hiszen a műsorban a barokk mesterek szerzeményeitől kezdve a romantika legszebb orgonaművein át egészen a modern kor zenei világáig kísérhette végig az előadót. A művésznő az orgona minden regiszterén játszott, teljes hangzásvilágát bemutatva az imaterem egyedi hangulatú terében.

Az előadást a barokk korban megalkotott kompozíciók nyitották meg, visszahozva a régi korok harmóniáit, amelyeket az orgona mély, zengő hangjai különösen jól közvetítettek. A romantikus darabok már gazdag érzelmi töltettel, lírai és szenvedélyes előadásmóddal szólaltak meg a művész keze alatt, míg a modern művek új hangzásvilágukkal és érdekes ritmusjátékukkal zárultak.

A művésznő előadása nemcsak technikai tudását, hanem Isten és a zeneművek iránti mély alázatát és tiszteletét is tükrözte. Minden darabot átéléssel, kifinomultsággal adott elő, megmutatva, hogy az orgona több mint hangszer – hiszen egy egész zenekart képes megszólaltatni egyetlen művész keze és lába által. A hangszer belső felépítése bonyolult, a különböző regiszterek és sípok sokfélesége olyan gazdag hangzásvilágot hoz létre, amely egyszerre lenyűgöző és áhítattal tölti el a hallgatót. Egyedülálló a zenetörténetben, hiszen az emberi hanghoz hasonlóan képes kifejezni a legmélyebb érzelmeket is, legyen szó örömről, bánatról vagy lelki emelkedettségről.

A templomi orgonazene nagy mesterei, mint Johann Sebastian Bach vagy César Franck, mélyen megértették az orgona hangjában rejlő lehetőségeket, és zeneműveikkel hozzájárultak ahhoz, hogy az orgona a templomi szertartások részévé váljon. Az orgonazene ma is fontos része az egyházi liturgiának, így a hit és a zene közötti kapcsolat tovább él a templomok falai között, erősítve a hívek közös élményét és lelki elmélyülését.

Az orgonakoncert tehát nemcsak zenei élmény, hanem lelki megújulás, feltöltődés, Istenhez való felemelkedés lehetősége is volt a hallgatóság számára. Az esemény újra rámutatott arra, hogy az orgona valóban méltó a „hangszerek királynője” címre, és hogy milyen gazdag zenei örökséget hordoz magában.

Köszönet mindenkinek, aki hozzájárult ahhoz, hogy a koncert megvalósuljon!

Tajti Enikő
Budapest Terézvárosi Gyülekezet
zenei osztályvezető