Ted N. C. Wilson jelentése bemutatja a teljes tagbevonást, az innovatív missziós munkát és a rekordszámú keresztséget.
Ted N. C. Wilson, a Generálkonferencia (GC) elnöke 2025. július 3-án, a 62. Generálkonferencia ülésén tartott beszámolójában globális áttekintést nyújtott a hetednapi adventisták missziójáról a 2022–2025 közötti időszakban. Beszédében a világszerte megjelenő teljes tagbevonásra (TMI), az evangelizációs programokra, az oktatásra, az egészségügyi missziós munkára és az egyház növekedésére összpontosított.
„Minden dicsőséget Istennek adunk azért, amit rajtatok keresztül tett, az Ő maradék egyházának tagjain és vezetőin keresztül” – mondta Wilson.
Wilson beszédét azzal kezdte, hogy elismerte a globális kríziseket, mint a háborúk, a katasztrófák és a megosztottság, majd megerősítette az egyház misszióját ezeknek a kihívásoknak a közepette. Jelenések 12:17-re és Ellen G. White kijelentésére hivatkozva hangsúlyozta Isten népének hűségét és globális térnyerését ezekben az utolsó napokban.
„Istennek lesz népe – mondta Wilson. – Lesz kiválasztott népe minden nemzetből, minden nyelvből, a lakható világ minden részéről.”
A misszió növekedése különböző kontextusokban
Az egyik első missziós jelentése Pápua Új-Guineára és a „PNG for Christ” szervezetre összpontosított, ahol több mint 10 000 házi bibliatanulmányozó csoport alakult a nagyszabású, nyilvános evangelizációt megelőzően. Az önkéntesek több mint 23 000 ingyenes orvosi kezelést nyújtottak a találkozók kezdete előtt, megnyitva ezzel az utat a lelki elköteleződés előtt. A többfázisú evangelizációs erőfeszítés eredményeként több ezer ember keresztelkedett meg.
Mongóliában 21 evangelizációs helyszínen tartottak találkozókat, amelyek eredményeként 155 ember keresztelkedett meg. Az adventisták száma az országban mára meghaladja a 3300 főt, ami jelentős növekedés az 1993-as első keresztségek óta. Oroszországban, Szibériában a tagok télen, esténként tartottak evangelizációs alkalmakat Isilkul kisvárosában. A fagyos hőmérséklet ellenére öt személy keresztelkedett meg, és a találkozók inspiráló forrássá váltak a helyi gyülekezet számára.
Dél-Szudánban a gyülekezet tagjai hónapokig készültek egy nagy evangelizációs sorozatra a fővárosban, Jubában. Közel 200 személy keresztelkedett meg, többek között a Nílus folyóban is. Nigéria Keleti Uniójában egy helyi főnök egy imádság- és keresztségközpontú ünnepség során elfogadta az adventista üzenetet. Később meggyőzte a falusi tanácsot, hogy földet adományozzon egy új adventista gyülekezetnek, ami egy korábban még nem érintett területen indította el az evangelizációs munkát.
Városi és világi közönség megszólítása
Wilson kiemelte az adventista egyház erőfeszítéseit is a városi és világi lakosság megszólítására. Prágában, Csehországban a „Krisztus Európáért” kezdeményezés keretében tartottak találkozókat, amelyek a posztkeresztény társadalmakban végzett missziós munkát helyezték előtérbe. A kaliforniai San Franciscóban a tagok a Streams of Light International szervezettel együttműködve terjesztettek irodalmat és tartottak többnyelvű evangelizációs találkozókat. A kampány esti istentiszteleteket, fordítási támogatást és ingyenes étkezéseket is magában foglalt. A zenei program egyik fénypontja egy ukrán és orosz adventistákból álló szláv kórus fellépése volt, amely a hitben való egység üzenetét hirdette. „Még háború idején is egységben vagyunk, mint Krisztus testvérei” – mondta.
Thaiföld fővárosában, Bangkokban egy helyi étterem adott otthont a gyülekezet tagjai által szervezett egyhetes evangelizációs sorozatnak. A forgalmas Pratunam kerületben található étterem minden este vendégeket fogadott éneklésre, egészségügyi előadásokra és bibliai üzenetekre. A kezdeményezés a „Krisztus Thaiföldért” kampány részeként indított több mint 30 helyi kezdeményezés egyike volt.
Wilson az utcai evangelizációt rendkívül alkalmazkodó módszernek tartja, amelyet a globális egyház széles körben alkalmaz, lehetővé téve a hívőknek, hogy ott találkozzanak az emberekkel, ahol vannak – a járdán –, és készségesen kínáljanak nekik brosúrát, szórólapot, könyvet vagy mosolyt. Több mint 41 000 tag vett részt 5437 gyülekezetben 10 divízióban, ami 14 136 keresztséget és 32 új gyülekezetalapítást eredményezett. Wilson elmondta: „Az utcai evangelizáció egyszerűsége teszi olyan hatékonnyá és befogadóvá.”
Ifjúság, gyermekek és családok a misszióban
„A gyermekek fontos szerepet játszanak a teljes tagság bevonásában” – mondta Wilson, kiemelve a gyermekek és a fiatalok részvételét az evangélium terjesztésében.
Ecuadorban több mint 800 gyermek vett részt az „Evangelism Kids” projektben, amely a missziót aktív életmódként tanítja. Burundiban egy TMI nevű kislány – akit a kezdeményezésről neveztek el – imádkozott a misszióért, majd énekével és személyes tanúságtételével tanárait és osztálytársait is elhozta a gyülekezetbe.
Közép-Kelet-Afrikában több mint 50 000 evangelizációs találkozót tartottak, amelyek több mint 900 000 keresztséghez vezettek. Zambiában 80 000 keresztséget regisztráltak az „Impact SID” kampány során. Eswatini-ban Bandzile Dlamini herceget és négy harcosát keresztelték meg, nyilvánosan megerősítve elkötelezettségüket az evangélium ügye iránt.
Egy új, Kelet-Közép-Afrikában indított és a családokra ható program a lelki vezetést hangsúlyozta az otthonokban. A kezdeményezés eredményeként 75 000 új tag csatlakozott a gyülekezetekhez, és 90 százalékos megtartási arányt értek el, ami kiemeli a családalapú tanítványság értékét.
A technológia és a média bővíti a hatókört
Több divízió is új digitális innovációkról számolt be. A Koreai Unió elindította a Hetednapi Adventista Egyház GPT-jét, egy mesterséges intelligenciával működő csevegőrobotot, amely tanbeli információkat és bibliai tanulmányozási támogatást nyújt. Dél-Amerikában az új 7chat.ai platform prédikációkészítő eszközöket, bibliai válaszokat, valamint egészségügyi és missziós programokhoz kapcsolódó útmutatást kínál. Mindkét eszköz célja a digitális evangelizáció és a gyülekezeti tagok elkötelezettségének növelése.
2022 óta az adventista média ugrásszerűen bővült. A Hope Channel International hálózata 84 csatornára bővült, és bevezette az MI szinkronizálási technológiát, amely képes videotartalmakat több mint 30 nyelvre lefordítani. 2023-ban a Hope Channel Hope for Africa kampánya 194 000 keresztséghez járult hozzá. Az Adventist World Radio (AWR) 187 új rádió- és internetállomást hozott létre. Az AWR több mint 73 000 audioeszközt osztott szét, és több mint 80 000 bibliai tanulmányozási kérelmet kapott új állomásán Bogotában, Kolumbiában.
Mantou Ministry
Kínában a tagok egy egyszerű élelmiszer-segélyprogramot használtak, amelynek keretében mantou néven ismert, gőzölt zsemlét osztottak, hogy kapcsolatokat építsenek és missziós munkát végezzenek. A Mantou Ministry eredetileg ünnepi ajándékként indult a gyülekezet tagjai számára, de később más vallási közösségekre és még a helyi kormányzati tisztviselőkre is kiterjedt. Több mint 200 keresztséget köszönhetünk ennek a kezdeményezésnek.
Egészségügyi és humanitárius szolgálat
Az egészségügyi szolgálat továbbra is a missziós munka egyik kulcsfontosságú területe maradt. Ukrajnában a kijevi Angelia Klinika a folyamatos konfliktus alatt is folytatta a holisztikus ellátást. A Loma Linda University Health támogatásával a klinika szolgáltatásai között szerepel a mentális egészségügyi támogatás, a mobil klinikák és a függőségi rehabilitációs programok. A klinika személyzete több ezer, háborús övezetekben kezelt beteget jelentett.
Az Inter-Amerikai Divízió területén több mint hárommillió példányban osztották szét Ellen G. White „A nagy küzdelem” című könyvét a Globális Ifjúsági Napon. Bolíviában a tagok az Impacto Esperanza keretében aktivizálódtak, és több mint egymillió könyvet osztottak szét városokban és falvakban. Santa Cruzban a diákok még a rendfenntartó szervek személyzetének is eljuttattak példányokat egy szélesebb körű társadalmi program részeként.
A párizsi olimpia
A 2024-es párizsi olimpia is lehetőséget nyújtott a missziós munkára. Az ASI France-Belgium, az AWR és a helyi gyülekezetek együttműködésének köszönhetően több mint 136 000 könyvet és egészségügyi útmutatót osztottak szét az olimpiai látogatók között.
Oktatás és teológiai fejlesztés
Wilson hangsúlyozta az oktatás és a teológiai képzés szerepét a globális misszió támogatásában. Az adventista egyetemek, mint például a Fülöp-szigeteki AIIAS, a kenyai Adventista Egyetem Afrikában és az egyesült államokbeli Andrews Egyetem továbbra is erős bibliai alapokkal rendelkező vezetőket képeznek. A Bibliai Kutatóintézet teológiai lelkigyakorlatokat szervezett több mint 500 professzor számára, és több új kötetet is kiadott, többek között a Szentháromságról, a technológiai etikáról és a Szentírás tekintélyéről.
Az Alive in Jesus szombatiskolai tananyagot 2025-ben indították el a fiatalabb korosztályok számára, a következő fázisok pedig 2028-ig vannak betervezve. Eközben a Geoscience Research Institute (GRI) kibővítette oktatási kezdeményezéseit, elindított egy digitális fosszília múzeumot, és két új fiókot nyitott Afrikában és az Eurázsiai Divízióban.
Áldozat és hűség a misszióban
A jelentés utolsó része Bob és Gary Robertsnek, az indonéziai Pápuán az Adventista Légitársaságnál szolgáló apa-fia pilótáknak állított emléket. Mindketten szolgálatuk során haltak meg – Bob 2014-ben, Gary pedig 2024-ben. Történetüket a misszió iránti élethosszig tartó elkötelezettség példájaként mutatták be. Jan Roberts, feleség és anya, interjút adott a színpadon. „Jan, ma tisztelettel adózunk neked, és méltatjuk a családod önzetlen missziós szolgálatát a Hetednapi Adventista Egyház számára” – mondta Wilson. Arra a kérdésre, hogy megérte-e az áldozat, hálával válaszolt a szolgálat lehetőségéért. „Azért haltak meg, amit szerettek” – mondta.
Wilson elköteleződésre és sürgősségre való felhívással zárta beszámolóját. „Jézus hamarosan eljön – mondta. – Kérjük a Szentlelket, hogy töltse be szívünket, hogy rendkívüli dolgokat vihessen véghez egyházában!” A küldötteket felkérték, hogy álljanak fel és énekeljék el a „Áldott reménység” című dalt, mint újbóli elköteleződést az egyház globális missziója iránt.
Angelica Sanchez, ANN