Az adventista felsőoktatás nemzetközi jellegéből fakad, hogy az intézményeknek az új képzési programokat jóvá kell hagyatnia a Generálkonferencia Nevelési Osztályával, mielőtt elkezdhetné annak oktatását. Ennek az eljárásnak köszönhető, hogy egyházunk az egész világon elismeri az engedélyezett programok keretében szerzett végzettséget.
Az egyházi akkreditáció megszerzése érdekében elküldtük a tervezett program részletes leírását a Generálkonferencia Nevelési Osztálya részére, hogy tartalmilag megvizsgálják, a képzés megfelel-e az egyházunk által támasztott követelményeknek. A Nevelési Osztály első olvasatban vizsgálatra alkalmasnak találta a tervezetet, ezért kiküldött egy egyetemi oktatókból álló vizsgáló bizottságot, akik átbeszélték az intézmény vezetőivel az egyes tantárgyakat, megvizsgálták, hogy rendelkezünk-e elegendő oktatóval, alkalmas-e a könyvtár és az infrastruktúra arra, hogy az Adventista Teológiai Főiskolán egyetemi képzést folytassunk.
A többnapos látogatás végén a vizsgálatról készült egy részletes jegyzőkönyv, melyben az akkreditációs bizottság tagjai felsorolták azokat az ajánlásokat, amelyeket az intézménynek teljesítenie kell ahhoz, hogy a Nevelési Osztály jóvá tudja hagyni a teológiai mesterképzés programunkat. Az ajánlásokat figyelembe véve a szükséges módosításokat beillesztettük a tervezett programba, majd határidőre újra megküldtük a teljes dokumentációt engedélyezésre.
A Generálkonferencia Nevelési Osztálya szakmailag megalapozottnak tartotta kérelmünket, ezért az őszi ülésüket követően tájékoztattak bennünket arról, hogy elkezdhetjük az MA szintű oktatást. Miután az első évfolyam befejezte tanulmányait, újra megvizsgálják az oktatás folyamatát, és döntenek arról, hogy meghosszabbítják-e az egyetemi képzésre vonatkozó engedélyt.
Nagy megtiszteltetés és egyben felelősség számunkra, hogy az uniók által fenntartott intézmények közül az Adventista Teológiai Főiskola az első olyan európai felsőoktatási intézmény, amely megkapta az engedélyt arra, hogy egyetemi szintű teológiai oktatást folytasson.
Hálásak vagyunk az Úrnak ezért a lehetőségért, és szeretném megköszönni Tonhaizer Tibor rektor-helyettesnek a program összeállításában végzett kiemelkedő szolgálatát, valamint Faragó Tibornak azt, hogy Daniel Duda testvérrel, a Transzeurópai Divízió osztályvezetőjével való szoros együttmunkálkodásban angol nyelven is kidolgozta a programot, és beépítette a látogató bizottság ajánlásait. Végül értékelem Szilvási Zsuzsanna szolgálatát, aki a teljes képzés pénzügyi tervének elkészítése mellett, elvégezte a kreditszámítások és egyeztetések aprólékos munkáját.
Azért imádkozom, hogy ez a két év olyan eredményes legyen, hogy a Generálkonferencia Akkreditációs Bizottsága hosszú távra engedélyezhesse az egyetemi szintű felsőoktatást az Adventista Teológiai Főiskolán.
Szilvási József, rektor