Szuper Szombat, 2019.
Ha egy kisgyereknek feltesszük a kérdést, hogy mi szeretne lenni, általában a következő foglalkozásokra számítunk: tűzoltó, állatorvos, fodrász, énekes, kukásautó-vezető. Postás szinte senki sem szeretne lenni. A 2019. október 12-én megtartott Szuper Szombaton viszont egy olyan ember mutatkozott be Postás Vendel személyében, aki szerint postásnak lenni a legjobb dolog a világon. Vendel igazi szenvedéllyel végzi a munkáját: a levelek, az üzenetek és a hírek továbbítása élete fő célja.
Vendel azt is elárulta, hogy nagyon sok emberrel találkozik a munkája során, de vannak olyan emberek, akiket ő nem kedvel. Nem szereti például a kutyatulajdonosokat… Ezzel már el is érkeztünk a társadalmi problémához, mert mindenhol, minden városban, minden faluban élnek olyan emberek, akiket nem kedvelnek, akiket kitaszítanak a közösségből, ezáltal a társadalom szélére kerülnek. Maguk a gyerekek is találkozhattak már olyan személlyel az iskolai közösségükben vagy az osztályukban, akit senki sem szeret. Akik mellé senki sem akar ülni, akik nem vesznek vagy vehetnek részt a közös játékokban, akiket senki sem hív meg a szülinapi partijára. Mit tehet egy keresztény gyermek, ha tanúja egy ilyen dolognak, vagy talán ő maga az elszenvedője? A probléma nem új keletű, a Jézus korabeli emberek is elutasították az olyan személyeket, mint a vámszedő, a béna vagy a samáriai férfi. Jézus azonban tetteivel és szavaival egy új utat mutatott. Kinyitotta az ajtót olyanok számára is, mint a pogányok és a kitaszítottak.
A Szuper Szombaton bemutatott bibliai történetek egyik üzenete ez volt: Isten hozott: de, és ha nélkül! Isten hozott Jézusnál, Isten hozott a hit és a bizalom földjén
A gyerekek Jézus példáján keresztül megtanulták, hogyan nyújthatnak segítséget egy magányos, kiközösített embernek, azzal, hogy felajánlják neki a barátságukat. „Leszek a barátod!” – mondta Jézus a vámszedő Máténak. A történetek bátorságot adtak a kitaszítottak oldalára állni és a barátságunkat felkínálni.
A gutaütött ember történetéből megtudhattuk, hogy az Istennel való barátság nagyon sok erőt ad. Az Istenbe vetett bizalomnak ereje van, fejleszti az önbizalmat, és képessé tesz, hogy megbirkózzunk az élettel. A béna ember még lábra is tudott állni. Az Istennel való barátság azoknak is erőt adhat, akiknek esetleg rosszabbak a jegyei, vagy a többiek nem szeretik őt valami miatt. A legnagyszerűbb dolog, ha Jézust a barátunknak nevezhetjük! A legós rajzfilmben megtekintett irgalmas samaritánus történetéből is bátorságot meríthettek a résztvevők, hogy a kiközösítettek oldalára álljanak.
Természetesen Róka Robi, a kedves, de olykor szófogadatlan kis bábfigura is jelen volt, és neki is meg kellett tanulnia, hogy szeresse azt, aki nem mindig kedves hozzá, sőt!
A gyülekezeti és iskolai gyermekcsoportok pedig lelkesen, színvonalas énekekkel, versekkel, zeneszolgálattal gazdagították és tették változatosabbá a napot. Ezúton is köszönjük a felkészítő tanítóknak, tanároknak!
A résztvevő gyerekek már azzal egy baráti tettet hajtottak végre, hogy egy játékukat odaadták egy rászoruló gyermeknek, amelyet az ADRA Alapítvány összegyűjtött és budapesti Bokréta Gyermekotthon Szlávi Utcai Lakásotthonába továbbított.
A játékért cserébe a gyerekek egy barátság kártyát kaptak, ahová felírhatták az elérhetőségeiket, majd az ebédszünetben kerestek valakit, akinek továbbadták a kártyát a következő mondat kíséretében: „Leszek a barátod! Bármikor hívhatsz és írhatsz nekem.” Az így kialakult baráti párokat a Szuper Szombat fotósa, Kőszegi Zsófi lefotózta. Közöttük sorsoltuk ki az ajándékcsomag nyerteseit.
Az ajándékcsomag nyertesei, a Tiborszállási Péchy László Adventista Általános Iskola diákjai: (első sor, balról jobbra) Lukács Jenő 5. osztály, Sarkadi Levente 5. osztály, (második sor balról jobbra) Lukács Krisztián 3. osztály, Oláh Kende 5. osztály
A délután folyamán a Naposoldal Alapítvány munkatársainak és önkénteseinek köszönhetően a különböző ügyességi, mozgásos feladatoknál a lelkes gyereksereg kipróbálta, hogy képesek-e arra, amire egy vak, siket-néma vagy egy mozgáskorlátozott ember képes. A következő feladatokkal tehették magukat próbára: kerekesszékes akadálypálya, szimulációs szemüveg, a vak emberek által játszott csörgő labda és bocsa játék, párosító játékok és illatok felismerése vakon. Nagy népszerűségnek örvendett az a helyszín, ahol a gyerekek megismerkedhettek a Braille-írással és a nevüket is leírhatták ily módon, illetve a vakvezető kutyusok életét bemutató állomás, ahol meg is lehetett simogatni a kutyust.
A kisebbek a kézműves foglalkozásokon „Leszek a barátod!” felirattal pólót festhettek maguknak, és idén sem maradt el az arcfestés sem!
A délutáni gyermekfoglalkozással párhuzamosan szülőmegőrző működött, ahol Miklya Luzsányi Mónika a jelenlévő szülőknek „Gyökereinket a családban kapjuk – Értékek és értékre nevelés a keresztény családokban pluralista ellenszélben” címmel tartott előadást.
Végezetül egy szülői levél: „Nagyon jó érzéssel, lelkiekben gazdagabban távozunk az idei Szuper Szombatról. Tudjuk, hogy rengeteg munka és felkészülés van e mögött a pár óra mögött, aminek részesei lehettünk. Nagyon aktuális volt a témaválasztás is, hiszen egyben bibliai és társadalmi nevelést is kaptak a gyerekek. Köszönjük munkátokat, lelkesedéseteket és mindenekelőtt a sugárzó szereteteket!”
Örömmel és szeretettel várjuk a gyermekeket és kísérőiket a 4. Szuper Szombaton 2021-ben is!
Mihalec Dóra, Gyermekszolgálatok Osztálya