Október 28-án, az őszi szünet első napján került megrendezésre az Adventista Teológiai Főiskola Újszövetségi Tanszékének szervezésében egy nagyon érdekes és igazán magas szintű, tudományos szimpózium, „Reformáció és Isten Igéje a 21. században” címmel.
E konferencia célja, egy hézag betöltése: egyházunkban a konferenciák, lelkészképzések, presbiter-továbbképzések, szinte minden esetben a gyakorlatra vagy az igehirdetés módszereire teszik a hangsúlyt. Mindig a „hogyan”-nal foglalkozunk, és csak nagyon ritkán a „mit” és „miért”-tel, pedig az Ige egyházának tarjuk magunkat. Fontos elgondolkodnunk azon, hogyan igaz ránk ez a kijelentés a mai, változó világban!
Konferenciánkon jellemzően olyan egyetemi oktatók adtak elő, akik az Újszövetség magyarázásával foglalkoznak és lelkészeket képeznek, valamint legtöbbjük tagja a Magyar Bibliatársulat Alapítvány Szöveggondozó Bizottságának, így közvetlenül is rálátásuk van a protestáns magyar bibliaolvasási és értelmezési hagyományoknak.
Előadónk voltak: prof. dr. Szigeti Jenő emeritus professzor; dr. Bácskai Károly, az Evangélikus Hittudományi Egyetem Újszövetségi Tanszékének adjunktusa; prof. dr. Enghy Sándor, a Sárospataki Református Teológiai Akadémia Bibliatudományi Intézetének egyetemi tanára; doktorandusz Fenyvesi Péter, az Adventista Teológiai Főiskola oktatója; dr. Várady Endre, a Baptista Teológiai Akadémia főiskolai docense; doktorandusz Popovics Olivér, a Hetednapi Adventista Egyház Cseh-Szlovák Uniójának lelkésze Kassáról és dr. Kormos Erik, az Adventista Teológiai Főiskola adjunktusa. Említetteken kívül dr. Pecsuk Ottó, a Károli Gáspár Református Egyetem docense és egyeben a Bibliatársulat Alapítvány titkára, aki külföldi kiküldetése miatt írásban bocsátotta rendelkezésünkre értékes előadását, amelyet prof. dr. Tokics Imre tolmácsolásában hallgathattunk meg.
Minden tanár a saját egyházában szerzett tapasztalatai alapján kifejtette, hogy a 21. században közös felelősségünk a helyes hozzáállás Isten Igéjének forgatásához, a tudatos és meglapozott írásmagyarázati módszerek használata, amelyek a protestáns írásmagyarázat alapelvei, valamint felismerni a Biblia társadalomformáló szerepét ahelyett, hogy megengednénk, hogy a társadalom formálja át az egyházat, illetve az Igéhez való viszonyunkat.
Hála és köszönet az előadóknak, hogy elvállalták a konferenciai szereplést. Külön köszönet prof. dr. Tokics Imre testvérünknek, aki fáradhatatlanul vállalta a konferálás és összekötő szerepét, áhítatot is tartott, illetve egy előadást is továbbadott, a felkérésnek megfelelően. E mellett meg kell említeni a „főiskola stábját”, mindazokat, akik hozzájárultak a szervezéshez és a lebonyolításhoz.
A konferencia „telt házas” volt, ami azt jelenti, hogy a főiskola imatermében majdnem minden szék megtelt. Mindkét egyházterület lelkészei is szép számban képviselték magukat, valamint a hallgatók és érdeklődők.
Mindazok, akik érdeklődnek a téma iránt, az előadások szerkesztett, írott változatát az Adventista Szemle 2020/I. számában olvashatják majd, illetve az Adventista Teológiai Főiskola internetes oldalán (http://atf.adventista.hu/) visszanézhetők az előadások eredetiben is!
Istené legyen a dicsőség, és hálaadással tekintsünk előre abban a reményben, hogy lehetőségünk nyílik jövőre is biblikus konferenciát tartani intézményünkben!
Dr. Kormos Erik