Mi, a 431. Huenergardt János Frigyes és az 1301. Négylevelű Fa cserkészcsapat közel 80 tagja, nagy izgalommal készültünk többségünk eddigi legnagyobb táborára: a X. (pesti) cserkészkerület 1400 fős nagytáborába, a Bakonyba, Homokbödögére.
A fárasztó utat még fárasztóbb bozótirtás követte, ami után az őrsi körletek kialakítása szinte már gyerekjáték volt.
A legszükségesebbek rendben el is készültek időre, azaz szombatkezdésre. (Mi már pénteken, a hivatalos kezdés előtt egy nappal táborba szálltunk, hogy a szombatot a parancs szerint nyugalomban tölthessük.) Jutott idő közös éneklésre, kreatív egyéni imára, istentiszteletre, játékra, kötetlen beszélgetésre, pihenésre egyaránt, így szombat este testben-lélekben felüdülve vehettünk részt a Thingen, a nagy nyitóceremónián.
A tábor keretmeséje a viking korba repített vissza minket. A szervezők és közvetlen vezetőink mindent meg is tettek annak érdekében, hogy ez minél inkább sikerüljön.
Vasárnap még építkeztünk majd következtek a tábori hétköznapok. Annak érdekében, hogy minél több lehetőséget kapjunk a barátkozásra, a változatos programokon rajkeretben vettünk részt: a szervezők a 14 altáborban táborozó közel 200, átlagosan 7 fős őrsből korosztályok szerint hoztak létre összesen 26 rajt. Voltunk vizes programon, játszottunk élő Catant, kézműveskedtünk, volt többféle sport, csapatjáték és akadályverseny. Többen a Nem Adom Fel Alapítvány programját emelték ki: „Hihetetlen jó volt látni és hallgatni ezeket a fogyatékkal élő embereket. Példát mutattak nekünk az emberségből, életvidámságból. Ahogy együtt kosaraztunk, röpiztünk járásra képtelenekkel, vagy amikor éppen origamizásra tanított minket egy értelmileg sérült, mind-mind rápillanthattunk a saját életünkre egy új szemszögből, átértékelve azt” – fogalmazta meg Várnagy András, a 1301. Négylevelű Fa cserkészcsapat parancsnoka.
Az időjárás sajnos nem kedvezett nekünk: a tábor második felében jobbára hideg, szeles és esős volt, az agyagos talaj fölázott és csúszóssá vált, és ezek bizony nemcsak a közös programok lebonyolítását, de sokszor az alapvető tábori életet is nagyban nehezítették. De ez nem ért minket készületlenül, és álltuk a sarat!
Így köszöntött ránk az újabb szombat, amit egy különleges, ünnepélyesből kötetlenbe forduló, előbb éneklős, imádságos, utóbb beszélgetős éjszakai lakomával kezdtünk meg. Délelőtt az igei gondolatok után ki-ki Isten rászabott tervét igyekezett kikutatni egy kérdőív segítségével, délután pedig korosztályonként beszélgettünk a következő három rázós témáról: szerfüggőségek, képernyő/játékfüggőség és nemiség/pornó.
A tábornak további fénypontja volt a közös tábortűz a lángoló hajó fényénél és a fogadalomtétel. Csapatainkból tízen tettek fogadalmat arra, hogy a cserkésztörvény szerint fognak élni (l. a cikk végén).
„A nyári cserkésztáborok évről évre az egész esztendőben zajló cserkésznevelés megkoronázásai. Az idén nyáron lezajlott kerületi nagytábor arra volt remek lehetőség, hogy ezt harminc cserkészcsapat együtt élje meg, megtapasztalva, milyen hasonló módon dolgozunk szerte az országban. Jó lehetőség volt ez új ismeretségek, barátságok születésére, jó gyakorlatok átvételére, tapasztalatok megosztására, a közös célokért való munka erejének megtapasztalására, de emellett a türelem és az alázat, egymás elfogadásának gyakorlására is volt lehetőség, mint általában az ilyen léptékű rendezvényeken. Az egy évig tartó szervezésben több mint száz cserkészvezető vett részt a kerület számos csapatából, szabadidejüket önként erre szánva. Nekik köszönhető, hogy a visszajelzések alapján a tábor meg tudta valósítani céljait: minden korosztályunk számára élményekben gazdag, értékeinket, cserkész- és kerületi identitásunkat erősítő táborból térhettek haza a résztvevők” – nyilatkozta Ronkay János táborparancsnok, a Magyar Cserkészszövetség országos vezetőtisztje.
„Nekünk, adventista cserkészeknek, két területen adott új kihívást és egyben felfedezést a nagytábor. Egyrészt a számunkra megszokott bibliai alapútól eltérő, vikinges kerettörténet, amelyben a pogány világnézettel ütköztettük hitünket, hozott elő új ismereteket, megerősítéseket. Másrészt eltérő nézeteinkre folyamatosan magyarázatot kellett adjunk a többieknek, ezáltal sok, más felekezethez tartozó cserkésztestvérünkkel megismertethettük a hitünk alapjait képező bibliai igazságokat” – tette hozzá Kassai Csaba altáborparancsnok, a 431. Huenergardt János Frigyes cserkészcsapat parancsnoka.
A vasárnap esti záró Thing után izgatottan tértünk nyugovóra. Tudtuk, hogy várnak ránk a másnapi táborbontás és hazaút fáradalmai. Sebaj! Megérte!
Dr. Hegyi Márton cserkész segédtiszt
431. Huenergardt János Frigyes cserkészcsapat
A cserkésztörvény:
- A cserkész egyenes lelkű, és feltétlenül igazat mond.
- A cserkész híven teljesíti kötelességeit, melyekkel Istennek, hazájának és embertársainak tartozik.
- A cserkész, ahol tud, segít.
- A cserkész minden cserkészt testvérének tekint.
- A cserkész másokkal szemben gyengéd, magával szemben szigorú.
- A cserkész szereti a természetet, jó az állatokhoz és kíméli a növényeket.
- A cserkész feljebbvalóinak jó lélekkel és készségesen engedelmeskedik.
- A cserkész vidám és meggondolt.
- A cserkész takarékos.
- A cserkész testben és lélekben tiszta.